„Ábrahám Edit a Shinkyokushin Karate élő legendája, háromszoros Európa-bajnoka néhány éve befejezte az aktív versenyzői pályafutását, de miután novemberben megszerezte az 5. Dan fokozatot ismét bebizonyította, hogy a tehetséghez párosuló szorgalomnak, elszántságnak, és kemény edzéseknek köszönhetően mindent elérhet az ember.” – írja az Alföldi Régió.
A kétoldalnyi terjedelmű cikk tömör, de teljes képet mutat Shihan Ábrahám Edit munkásságáról.
Edit Budapesten él, ahová a munkája miatt költözött. Jelenleg Dabason is tart edzéseket, ahol 2 év alatt 5-6 főről 40-45 főre duzzadt a karatésok száma. Az edzések nem „csupán” sportalkalmak, hanem egészséges életmódra nevelő, valódi közösségi élmények, vagyis közösségfejlesztés is egyben. Ennek köszönhetően kiváló, családias a hangulat a csapattagok között.
A testi-lelki edzéseknek természetesen megvannak az eredményei: tanítványai számtalan hazai és nemzetközi sikert érnek el. Tóth Csenge U21-es Európa-bajnokságot nyert, majd a felnőttek között a kontinens-viadalról bronzéremmel térhetett haza. Az előző évben Dabas városában Horváth Tamás kapta az „év sportolója” díjat, idén pedig szintén Edit karatésai, Farkas György és Garamszegi Zente kapták az elismerést.
A 2019-es év hatalmas sikert hozott. Ábrahám Edit 5. Danos mester lett. De ne szaladjunk ennyire elébe a történteknek, hiszen ennek komoly szakmai előzményei vannak. Még 2008-ban került sor a 3. Dan vizsgára különösen nehéz helyzetben… A válogatott edzőjével, aki Edit edzéseit irányította, nem volt felhőtlen a kapcsolat. Ráadásul ez az edző benne volt a vizsgabizottságban. Majd akikkel küzdenie kellett (50x1,5perc), csak nehézsúlyú lányok, illetve válogatott fiúk voltak.
„Amikor kiszólítottak, rohantam ki az 50 ellenféllel szemben, s ekkor a rettenetes látványtól végigfutott a hátamon a hideg. Úgy éreztem magam, mint a spártai harcosok a thermopülai szorosnál, akiknek a többszörös túlerőben lévő perzsák ellen kellett harcolniuk, mert nekik is kb. 50 harcos jutott egy főre.”– meséli Edit. A 30. küzdelem után már fájt mindene: lába, combja, gyomra. A válogatott fiúk addig rúgták, míg földre nem került. De nem adhatta fel, hisz tanítványi is ott voltak, így példát mutatva, a már nem létező lelki és fizikai erejét is összekaparva talpra állt és végigcsinálta! „Az utolsó küzdelemnél már semmire sem emlékszem, csak arra, hogy összeesek, fáj mindenem, majd újra és újra lerúgnak. Háromszáz ember bíztatott és tapsolt, hihetetlen érzés volt utólag visszanézni”– jegyzi meg kicsit elérzékenyülve. És természetesen sikerült a 3. Dan!
Időközben a Harcosok klubja átigazolt a siófoki Kálóczi branchbe, s mivel a 4. Dan megszerzésétől már 7 év telt el, Kálóczi József vezető egyetértésével megküldték a jelentkezést az 5. Danra, Japánba.
Egy éves irgalmatlan felkészülés következett: napi 8 kilométer futás, 100 fekvőtámasz, guggolás, felülés, mentális- és technikai edzés. „Csak azért tartottam az 5. Dan fokozat megszerzésétől, mert a korábbi branchem vezetője benne volt a vizsgabizottságban, így még maximálisabban oda kellett tennem magamat a vizsgán” – mondja Edit igazi harcos lendülettel.
Japánban először a 2 órás technikai vizsgán erőnléti részt kellett teljesíteni, majd ezt követően állóhelyben történő technikai bemutatót kellett tartani. Ezek után mozgásban különböző gyakorlatok, technikai kombinációk, ütések, rúgások következtek és 4 formagyakorlat 100 guggolással, 50 fekvőtámasszal és hajlékonysági teszttel. A vizsga második részében, amire még aznap délután került sor 10X1 perces küzdelem csakis férfiak ellen. Ezen a vizsgán éles harc folyik, tehát végig koncentrálni kell, fizikailag és mentálisan is teljes embert kíván! EDITNEK SIKERÜLT, ÍGY Ő LETT AZ ELSŐ NŐI SHIHAN MAGYARORSZÁGON A SHINKYOKUSHIN KARATÉBAN, EURÓPÁBAN PEDIG A 4. ÉS EGYBEN LEGFIATALABB, AKI EZT ELÉRTE!
Milyen feladatok várnak Rád és a Harcosok Klubjára 2020-ra? – kérdeztem Editet.
- 2020-as év elején feltettük rendesen a mércét elég magasra, hiszen rögtön az 1st Fullcontact European Championship elnevezésű felnőtt bajnokságon Tóth Csenge 2. helyen végzett, 5 gigászi küzdelem után. Aztán a gyerekeké lesz a főszerep, februárban a Diákolimpián veszünk részt, márciustól pedig elindulnak a külföldi versenyeink, Horvátország, Szlovákia, majd Grúziában a felnőtt Shinkyokushin Eb, amire pont most hétvégén a Magyar Bajnokságon lesz kvalifikáció.
Nyáron edzőtáborozunk, több tanítványom a branchi edzőtáborban fekete öves vizsgán vesz részt. Aztán pedig indul a második félév, az is tele versenyekkel.
Mikor lehet menni 6. Danra? Egyáltalán szeretnéd-e azt is elérni? Ott vajon milyen megmérettetés várható?
- A fekete öveknél úgy van, hogy az 1., 2., 3. Danra Magyarországon az edzőtáborokban vizsgáznak a karatékák. A 4. Danra a EKO (European Karate Organization) vizsgabizottsága előtt kell vizsgázni, az 5. Dan övfokozatot pedig csak és kizárólag a WKO (World Karate Organization) vizsgabizottsága előtt lehet abszolválni Japánban.
6. Dan és afelett már nincs technikai és küzdelmi vizsga, hanem a személyt felterjesztik bizonyos év eltelte után a WKO-nak, akik eldöntik, hogy megfelelően és aktívan dolgozott-e az egyén a Shinkyokushin életében, van-e Európa-bajnok tanítványa, és dolgozik-e az országa karatéjáért megfelelően. Szóval itt már a munkásságáért terjeszthető fel az alany 6., 7., vagy akár 8.Danra.
Játszunk egy kicsit a gondolattal: 2060-at írunk... Hol vagy most, és milyen eredményeket tudsz felsorolni 2020 és 2060 között, ahhoz, hogy azt mondhasd 2061-ben, hogy elégedett vagy?
- Ha aktívan már nem is tudok dolgozni, hisz 78 éves leszek akkorra már :), de mindenképpen szeretném figyelemmel kísérni a tanítványaim útját, hogy ki hova jutott és mire vitte az életben.
Azt gondolom, hogy számos EB bajnok és Vb helyezett, netán győztes tanítványom volt az elmúlt 40 évben, akik viszik tovább a sportág szeretetét és filozófiáját. Biztos, hogy nehéz dolguk lesz, hiszen a hierarchikusan felépülő sportágban nehéz lesz a fiatalokat ott tartani, hisz mai világban is eltűnőben van a tisztelet, az alázat, a szerénység és azonnali sikereket hajszolunk. Ha nincs rögtön eredmény, már tovább is állnak..., szóval a kitartás sem minden esetben az erőssége a mai fiataloknak. De biztos vagyok benne, hogy megbirkóztak a tanítványaim ezzel is.
Eredményes volt a válogatott is, mely személyek felkészülésében segítettem és 6., majd 7. Dant szereztem. Japánnal összedolgozva egy virágzó és eredményes Shinkyokushint hoztunk össze az elmúlt 40 évben, amire nagyon büszke vagyok.
Olvasóink és szerkesztőségünk nevében szívből gratulálunk, és kívánjuk Ábrahám Editnek, hogy álmai váljanak valóra saját örömére, és hazája népszerűsítésére egyaránt!
K.Zs.B.T.
Ábrahám Editről 2017-ben életrajzi könyv jelent meg „Egy harcos életútja”- címmel. A könyvet megrendelhetik a 06-30-316-4483-as telefonszámon.
szerk.