booked.net

Hírdetés

A CEU, az SZFE és más történetek…

2020. oktober 21., szerda 10:32

Tanúi lehetünk annak, hogy a kormány egészpályás letámadást indított a neki nem tetsző egyetemek, és az akadémia ellen. Ez más szóval azt jelenti, hogy a neki nem tetsző értelmiségi réteggel le akar számolni. Azaz el akarja őket lehetetleníteni.

Nos, nézzük először a CEU-t, a Közép-Európai Egyetem sorsát. Három év után eljutottunk oda, hogy az Európai Unió Bírósága felszólította a Magyar Országgyűlést, hogy érvénytelenítse a Lex-CEU-t.

Emlékezzünk, annakidején a kormányzat kifejezetten „Soros-egyetemnek” nevezte a CEU-t, azaz az ő szavaikkal élve, a Soros-kolbász akkor sem ízlik, ha annak töltelékét egyetemnek hívják, pedig a mai fél vezető Fidesz-garnitúra a CEU-ra járt tanulni, illetve még Orbán Viktor, jelenlegi miniszterelnök is Soros-ösztöndíjas volt. No, ő nem Magyarországon, hanem külföldön. Angol nyelvtudását is ott sajátította el.
A Lex-CEU gyakorlatilag kivégezte az egyetemet, és arra kényszerítte, hogy helyezze át a székhelyét más országba. A CEU át is költözött azóta Bécsbe, és ezek után úgy tűnik, hogy az Európai Unió Bírósága késve cselekedett, mert amit a magyar kormány akart, az megtörtént. Azaz volt Budapesten CEU, de ma már nincs.

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter úgy indokolta a Lex-CEU létrejöttét, hogy a CEU-nak az oktatás színvonalát tekintve, el kell, hogy érje a magyar felsőoktatási törvény által előírt színvonalat. Hogy ez alatt pontosan mit értett akkoriban Gulyás miniszter úr, soha nem derült ki.

Azt is meg kell jegyeznünk, hogy a magyar Alkotmánybíróság még három év alatt sem jutott el oda, hogy ezt az úgynevezett Lex-CEU-t alkotmányellenesnek nyilvánítsa.

De azért gondoljuk át, hogy milyen nagy lehetőség lett volna, ha a CEU Budapesten marad, és az itt tanuló külföldi diákok is Magyarország ismerői és barátai maradtak volna. Senki sem gondolt sajnos arra a kormányban, hogy micsoda veszteség az hazánk számára, ha elveszítjük a CEU Egyetem diplomáját birtokló fiatalokat.

Aztán most itt van az SZFE, a Színház- és Filmművészeti Egyetem sorsa. A történet arról szól, hogy a magyar kormány egy olyan kuratóriumot nevezett ki az egyetem élére, melyben az egyetem részéről kért két fő eleve nem szerepelhetett.

A trükk jogász szempontból óriási, hiszen látszólag az állam fennhatósága alól vonják ki a Színművészeti Egyetemet, ezzel szemben egy abszolút kormánybarát kuratórium került kinevezésre, mely úgymond „hazafias szellemet” kíván megvalósítani a művészeti egyetemen.

Az ott tanuló diákok és oktatók ezt felismerték, hiszen az egyetem korábbi vezetésének százszázalékos lefejezését jelentette volna az új kuratórium kinevezése.

A hallgatók megszállták az egyetemet, és azt is elmondhatjuk, hogy már több mint negyven napja tart a diákok részéről az egyetem megszállása.

Mindeközben a piros-fehér műanyag szalag az ellenállás szimbólumává vált, és lapunk is címoldalán hirdeti a szolidaritást az egyetem oktatóival és diákjaival.

Múlt héten pénteken több mint ezer ember gyűlt össze a Színház- és Filmművészeti Egyetem Vas utcai épületénél, hogy folytathassák az eddigi tiltakozást, és a másfél hónapja tartó blokádot, amit a XXI. században a tanszabadságért és az egyetem autonómiájáért indítottak.

Erre a demonstrációra azért volt szükség, mert Szarka Gábor a kormány által kinevezett kancellár, amúgy nyugdíjazott őrnagy, katona, és Novák Emil új rektorhelyettes a járványhelyzetre hivatkozva elrendelték az SZFE épületének 18 óráig történő kiürítését, korábbra hozva az őszi szünetet.

Csakhogy ezt egyetlen más egyetem esetében sem rendelte el senki sem, így az intézkedés tekintetében kilóg a lóláb, hiszen a takarításra és a fertőtlenítésre, valamint a járványra való hivatkozás túl átlátszó volt.

Gondoljuk csak meg, ezzel a totális kiürítéssel az egyetem vidéki, valamint külföldi kollégistáit is azonnal az utcára tették volna, így szüntetve meg a diákellenállást.

A diákok nem engedtek a negyvennyolcból, megvédték az egyetemüket, sőt a kancellár által lezáratott Ódry-színpadot is visszafoglalták.
A kormány a volt katonatiszt Szarka Gábor kancellárral az élen, nem mert erőszakot alkalmazni, bár mindezek előtt az egyetemen használatos wifi-t kikapcsoltatta, melyet a diákok végül is helyre tudtak állítani, de egyenruhások bevetése egyelőre nem történt.

Azzal valószínűleg a kormányzat is tisztában van, ha ez megtörténik, futótűzként kiterjedhet az ellenállás, melynek – nemzetközi szinten is – beláthatatlan következményei lennének. Ezért az egyetemmel szemben a „csendes fojtogatást” fogja várhatóan alkalmazni, azaz ki fogják kapcsolni az áramszolgáltatást, a gázt, és nem fogják folyósítani az egyetem alkalmazottainak fizetését.
Az viszont tény, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium nem hajlandó tárgyalni a diákokkal. Csak megjegyezzük, hogy ezt a minisztériumot Palkovics László – egyébként műszaki végzettségű – miniszter vezeti.

Mint tudjuk, ő vezényelte le a Magyar Tudományos Akadémia Kutató Intézeteinek leválasztását magáról az Akadémiáról. Annak ellenére, hogy ő is tagja a Magyar Tudományos Akadémiának.

A harcnak, az egészpályás letámadásnak még nincs vége, és ennek kimenetele alapvetően a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak ellenállásától függ.
A problémát bonyolítja maga a koronavírus-járványhelyzet, és persze az is, hogy ennek következtében komoly gazdasági és pénzügyi problémákkal került szembe a magyar kormány.
Ezt az ellenfelet, mármint a járványt, nem ő találta ki, mint annakidején a migránsokat és Soros Györgyöt, akik ellen a propaganda eszközeivel meg lehetett küzdeni.

Most merőben más a helyzet, mert a koronavírus-járvány, és a nyomában járó gazdasági visszaesés olyan valódi ellenfél, melyekkel nem lehet a politikai propaganda eszközeivel küzdeni.

Ezért kiemelten fontos az SZFE hallgatóinak következetes, erőszakmentes és jogszerű kiállása a demokrácia, a jogállamiság érdekében.

Sajnos a Népszabadság, mint sajtóorgánum már korábban elesett, és a kormányzatnak sikerült szinte az egész magyar médiát tv-székházastul, rádióstul, újságostul maga alá kényszerítenie.

Ne feledjük, az ellenállás lángja most a Színház- és Filmművészeti Egyetemen ég!

Kocinkó

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva