Mindeközben a világ minden tájáról tüntetők érkeztek Hamburgba, már-már háborús hangulatot keltve, tekintettel arra, hogy a tüntetők a húsz leggazdagabb ország vezetőit okolják a világ minden bajáért, és a tömegek elszegényedéséért…
Az is ismert, hogy Amerikában szenátusi vizsgáló bizottságot állítottak fel annak érdekében, hogy kivizsgálják azt, hogy hogyan befolyásolták az oroszok az amerikai elnökválasztást. Az már kiderült, hogy Trump fia találkozott egy orosz ügyvédnővel, aki ígérete szerint terhelő adatokat szállított volna Hillary Clinton demokrata elnökjelöltről. Az is közszájon forog, legalább is az amerikai közvéleményben, hogy az oroszok elektronikus úton meghekkelték az amerikai választásokat és Trump oldalán avatkoztak be a választási küzdelembe. Politológusok szerint ez az állítás azért logikus, mert a Krím-félsziget elfoglalása miatt a nyugati világ gazdasági karanténba zárta Oroszországot, és Trump győzelme esetén – így az oroszok – majd meghálálja a segítséget, és megszünteti az embargót Oroszországgal szemben.
Nos, a találkozó létre is jött, melyet fél órásra terveztek, de a két vezető annyira megkedvelte egymást, hogy a négyszemközti eszmecsere több mint két óráig tartott. Eközben Trump lánya a hivatalos megbeszéléseken az amerikai elnök székében ült, helyettesítendő Trumpot. Ez már maga is világra szóló botrány, mert amatőr családtagok legfeljebb csak reprezentálnak, nem pedig beülnek a hivatalos tárgyalásokra, arra ott vannak a profi karrierdiplomaták.
A hosszú amerikai-orosz elnöki találkozó ellenére sem született semmiben sem egyezség, de a tény az tény, a két nukleáris világhatalom első embere személyesen tárgyalt egymással.
Hogy ettől a világ boldogabb lesz-e, vagy békésebb, azt nem lehet tudni, mert a világ ezer sebből vérzik, gondoljunk csak a közel-keleti válságra, az észak-koreai nukleáris rakéta fenyegetésre, meg arra, hogy a terrorizmus „hétköznapivá” vált a világban.
Volna miről megállapodni, de Trump még az élhető világunkat gyökeresen befolyásoló klíma-egyezményt sem volt hajlandó aláírni, arra hivatkozva, hogy Amerika második ipari forradalomként ismét felfedezte a szenet, a kőolajat és a cseppfolyós földgázt, melynek felhasználása bizony nagyban szennyezi a környezetünket, és negatívan befolyásolja bolygónk klímáját a széndioxid-kibocsátás miatt.
Igen, a tudomány komoly dolog, nem lehet azt politikusokra bízni. A tény viszont tény, hogy Keleten is és Nyugaton is a tömegek vezérekre vágynak, csak a kérdés az, hogy ez a két nagyvezér, Trump és Putyin képes-e megegyezni, elősegítve a világ problémáinak megoldását, és talán a világbékét is.
Kocinkó