booked.net

Hírdetés

Rémhírek vagy rémtettek?

2020. május 20., szerda 12:57

„Aki közveszély színhelyén nagy nyilvánosság előtt a közveszéllyel összefüggésben olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely a közveszély színhelyén alkalmas az emberek nagyobb csoportjában zavar vagy nyugtalanság keltésére, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.” BTK 337 § 2. bekezdés

Egy véleményposzt miatt állítottak elő egy 64 éves férfit Szerencs közelében, a rendőrségi akcióról videófelvétel is készült. A férfi ellen nem indul büntetőeljárás. Az ügyészség szerint nem követett el bűncselekményt. Jogvédők szerint a felhatalmazási törvényként emlegetett, koronavírus elleni védekezésről szóló törvény homályossága miatt történhetett ilyen. A Magyar Narancs arról számolt be, hogy Gyulán a Kossuth Kör helyi vezetőjét vitték el a rendőrök rémhírterjesztésért, majd engedték el 4 órával később.
„Bekövetkezett az, amire előre figyelmeztettünk” - fogalmazott Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője szerdai online sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus szerint a 64 éves férfi Facebook-bejegyzésében nem volt egyetlen egy szó, egyetlen egy mondat sem, ami rémhír lett volna, csupán egy vélemény volt a magyar miniszterelnökről, írója szerint Orbán egy diktátor.
 

Vadai szerint legfontosabb kérdés melyet tisztázni kell, hogy „ki a felelős ezért az állampárti módszerért”?!

Az állampolgároknál szerencsére nem ért célt a félelemkeltés, hiszen számtalan Facebook posztban mondták el véleményüket a történtekről. Csak két példa minderre:
Elgondolkodtam a történelmi „rémhírterjesztéseken” és azok következményein…

1593. január 27-én került Giordano Bruno (1572-ben pappá szentelték, három évvel később pedig teológiai doktori címmel jutalmazták) a római inkvizíció börtönébe, miután a katolikus vallás és világnézet alaptéziseit kétségbe vonó tanításai miatt Velencében a Szent Officium őrizetbe vette őt. Ezzel az aktussal vette kezdetét Giordano hét éven át húzódó római pere, melynek végén a modern világképet megalapozó tudós máglyahalállal bűnhődött korszakalkotó gondolataiért.

Andreas Vesalius (1514-1564) németalföldi orvost gyakran a modern anatómia megteremtőjeként említik, mivel holttesteken végzett boncolásai révén elsőként próbálta feltárni az emberi test felépítését, működését. II. Fülöp mentette meg a máglyahaláltól. Bűne az a „rémhír” volt, hogy azt állította, hogy a vér az emberi testben kering.

Szervét Mihályt (1511-1553) Giordano Brunohoz hasonlóan nem mentette meg senki. A 16. századi polihisztor, teológus, humanista a tudomány számtalan területén munkálkodott: csillagászat, meteorológia, jogtudomány, bibliai tanulmányok, matematika és orvostudomány. Nevét ezek közül leggyakrabban az orvoslás és a teológia történetével kapcsolatban említik. Orvosként elsőként írta le a kis vérkört, amelyet Christianismi restitutio című teológiai értekezésébe ágyazottan mutatott be. Őt is elítélték és kivégezték.
Giordano Bruno a szólás és a gondolat szabadságának vértanújaként maradt meg az utókor emlékezetében, de a tudományos gondolkodásban is maradandó nyomot hagyott, hiszen a világegyetemről alkotott elképzeléseivel megalapozta a modern ember tudományos világképét.

Sok minden eszembe jutott…
Például az, hogy milyen jó, hogy ma már nincs halálbüntetés! Ugyanakkor az mennyire szörnyű, hogy 2020-ban még mindig bűnhődnie kell az embernek a véleménye, a nézetei miatt!
A történelem rávilágított számomra egy nagyon fontos tényre: ha a tudósok kivégzése elrettentette volna az embereket a gondolkodástól, akkor még mindig ott tartanánk, hogy a Föld lapos, a vér nem kering, és még hosszan sorolhatnánk a butaságokat és azok végzetes következményeit…
A két „rémhírterjesztéssel” kapcsolatos eset az ellenzéki pártokat sem hagyta hidegen. Azonnali segítségnyújtást hirdettek!

Harangozó Tamás (MSZP): Jogsegélyt biztosítunk a rémtörténetek elszenvedőinek. Ha rémhírterjesztés vádjával zaklatják a magyar állampolgárokat, az MSZP nemcsak beszél, hanem cselekszik. Egy jogállamban ugyanis nem fordulhat elő az, hogy valakit az otthonából elvigyenek a rendőrök azért, mert le merte írni a kormánykritikus véleményét. Jogsegélyt biztosítunk a rémtörténetek elszenvedőinek!
Telefonszám: +36-1-222-6797. E-mail: info@mszp.hu

Szabó Tímea (Párbeszéd): A Párbeszéd ingyenes jogi védelmet nyújt mindenkinek, akit a kormány a véleménye miatt üldöz.
Telefonszám: +36-30-415-4837. E-mail: jogi.segitseg@parbeszedmagyarorszagert.hu

Zágráb Nándor (Jobbik): A Jobbik központilag nem szervezett kampányt a rémhírterjesztéssel kapcsolatos jogsegélyre abból  kiindulva, hogy véletlenül se sérülhessenek a sértettek személyes adatai, jogai. Viszont bizalommal fordulhat mindenki az önkormányzati és országgyűlési képviselőinkhez, minden egyes ügyben jogsegélyt biztosítunk a rémhírterjesztéssel alaptalanul megvádolt állampolgárok részére.

K.Zs.B.T.

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva