Nem tudom mi alapján állapította meg ezt Gulyás Gergely, mert a ’68-as generáció megjelenése nagy változást okozott a világban, de Európában is, gondoljunk csak a ’68-as francia diáklázadásokra, és arra, hogy ez a generáció tulajdonképpen megreformálta a II. Világháború után kialakult demokratikus rendszert, világrendet, és megálmodta, létre is hozta a liberális demokráciát, mely az egyéni szabadságjogokat, a toleranciát hirdette.
Tulajdonképpen az Európai Unió is erre az eszmerendszerre épült, mely a ’68-as nagy generáció gondolatait valósította meg. Orbán Viktor miniszterelnök most éppen ezzel az Európai Unióval küzd, miközben széles mosollyal elfogadja az Unió pénzügyi támogatását.
Gulyás Gergely nyilatkozatával ellentétben, ez a ’68-as generáció mindig is toleráns volt a másképpen gondolkodókkal, szeretett érdemi vitát folytatni, és sohasem volt a módszere a megbélyegzés és a kirekesztés.
Azt gondolom, hogy ezt a módszert, mármint azt, hogy aki másképpen gondolkodik, azt rögtön megbélyegzik, éppen a Fideszre jellemző. Különben is a ’68-as generáció már koránál fogva is kivonult a napi politikából.
Ha valaki ehhez a generációhoz sorolható, az éppen Donald Trump, aki viszont lényegében ugyanazon a platformon áll, mint ma a Fidesz, azaz szemben áll mindazokkal a vívmányokkal, amit a ’68-as generáció képviselt.
Donald Trump a nemzeti bezárkózás politikáját folytatja, és egyre-másra lép ki mindazon nemzetközi szervezetekből, melyek a nemzetállamok feletti összefogást hirdetik. Donald Trump nem tudta Amerikát naggyá tenni, ezzel szemben inkább csak magányossá.
Sajnos a Fidesz ugyanezt a politikát folytatja a tízmilliós lélekszámú Magyarországgal, mint amit Donald Trump a háromszázmilliós lélekszámú USA-val.
Donald Trump sem műveltségben, sem politikai vonatkozásban nem áll a helyzet magaslatán, és sohasem volt tagja, gondolkodója a ’68-as generációnak, csak koránál fogva lehet őt odasorolni, hiszen elmúlt már hetven éves. Ő korábban ingatlanüzlettel foglalkozott, és így alapozta meg vagyonát is.
Való igaz, hogy berobbant az amerikai belpolitikába, elhitetvén azt, hogy ő az egyszerű embereket képviseli. Ezt az amerikai egyszerű emberek nagy része el is hitte neki. Most az atomfegyver-kísérleteket akarja felújítani, mely cselekedetével csak a bizalmatlanságot erősíti ebben az amúgy is bizalmatlan világban, világpolitikában.
A világ politikájában a populista, ígérgető és népszerűség hajhászó, a nemzetállami létet túlértékelő, és revansra vágyó politikusok kerültek előtérbe. Emlékezzünk csak, ez a fajta politika vezetett a XX. század két nagy tragédiájához, az I. és a II. Világháborúhoz.
A helyzetet súlyosbítja az, hogy az emberiség gazdasági, csak a hasznot hajhászó cselekedetei miatt a Föld klímájának gyors megváltozása várható, amely létében fenyegeti a ma már közel nyolcmilliárdos emberiséget.
Ma más világot élünk, mint amiben élt a ’68-as generáció, de ők meg tudták adni a választ az akkori kihívásokra, mert békét, toleranciát és környezetvédelmet hirdettek.
Ma a világ a feje tetejére állt, és divat, mint ahogy Gulyás Gergely is teszi, visszamutogatni az úgynevezett ’68-as generációra, a reformokat megvalósító nemzedékre. Mintha ők lennének minden mostani baj okozói.
Valljuk be, ez egyfajta pótcselekvés, mely korunk problémáira egyáltalán nem ad választ.
ábrahám