Csak emlékeztetőül, Orbán Viktor már volt miniszterelnök 1998-2002-ig. Ez alatt a hosszú időszak alatt Barack Obamával és Donald Trumppal is találkozott már különféle nem személyes jellegű találkozókon, de elnöki meghívást eddig sohasem kapott.
Most – legalább is úgy tűnik – közös hangot talált a magyar miniszterelnök az amerikai elnökkel a populista-nacionalista elveiket illetően, másrészt pedig mindkét politikus kifejezetten bevándorlás-ellenes.
A találkozó – legalább is a kamerák előtt – barátságosan zajlott, ami valljuk be, Trump esetében azért nem semmi. Orbán Viktor a feltételezések szerint dollármilliárdos üzleteket akar kötni a kétoldalú megállapodás keretén belül, ezzel próbálva megvásárolni Donald Trump jóindulatát.
A kérdés már csak az, hogy a lehetséges hadiipari szerződések volumene, valamint a bevándorlókkal szembeni keménykedés kölcsönös hangoztatása egyáltalán lehet-e olyan súlyú, hogy háttérbe szorítsa a két ország nemzetbiztonsági és gazdasági ügyekben még fennálló stratégiai vitáit.
Most az a hír járja, hogy az Orbán-kormány háborúban kipróbált és bevált vadászgépeket és rakétaelhárító-rendszereket vásárolt az USA-tól. Feltételezhetjük, hogy Orbán Viktor tudja, hogy Trump elnök – mint volt ingatlanüzletekben járatos személy, s aki vagyonát is ott szerezte – ért a kétoldalú üzleti kapcsolatok nyelvén. Hát, ha ezen múlik a jó viszony, akkor mi, magyarok biztosan vásárolni fogunk fegyvereket Amerikától.
Azt azonban ne feledjük, hogy Orbán Viktor egyik legnagyobb, leghangosabb kritikusa a magyar demokrácia állapotát tekintően épp az európai svéd kormány. Ezt a kritikus hangot viszont a rövid Orbán-Trump találkozón – amerikai részről – egyáltalán nem hallottuk. Csak azt az amerikai elvárást tudjuk, hogy mint NATO-tag országnak, Magyarországnak is a hazai össztermék (GDP) 2 %-át kellene évente költeni védelmi célokra.
Az európai NATO-tag országok zöme sem teljesítette ezt az amerikai, illetve NATO elvárást. Igen, ha az amerikai fegyvergyártó cégektől vásárol Magyarország, akkor – az üzleti érdekek miatt – majd minden politikai bírálatot háttérbe szoríthat ez a tény. Legalább is amerikai vonatkozásban.
Az üzlet felülírja a demokrácia alapelveit…
Bakonyiné Soós Magda