Kudarcot vallott az a kormányzati elképzelés is, hogy közmunkásokat közvetítsenek ki agrárcégeknek. Erre fel is készült a kabinet, azaz a közmunkás illetmény mellé – utólag igényelhető – napi bruttó kétezer forintos elhelyezkedési támogatást ígért. Az agrárcégektől viszont már jó előre begyűjtötte, hogy hány közmunkást képesek majd alkalmazni a mezőgazdasági idénymunkákban. Az érdeklődés viszont rendkívül visszafogott volt, ami nem meglepő. Ugyanis közmunkásként – még kétezer forintos napi kiegészítéssel együtt is – csak harmadát kereshetnék meg a piaci napszámnak, ami most hét-nyolcezer bruttó forintra rúg.
Egyre többen úgymond „legálisan” dolgoznak a földeken munkanélküliként. Ugyanis a napszámos bér még mindig kiütéssel győz az állami kudarcos kísérletekkel szemben, hiszen nem sikerült összhangot teremteni a közmunka és a mezőgazdasági idénymunka között.
Ne felejtsük el, a közmunkabér, vagy juttatás többszörösét keresi meg az, aki elszegődik alkalmi munkásnak.
A kormány beígérte most az őszi önkormányzati választások előtt a közmunkásoknak az úgynevezett tizenharmadik havi bért, melyet viszont a nyugdíjasoknak nem adtak meg. Bár már ígért az Orbán-kormány tizennegyedik havi nyugdíjas illetményt is. Ez a tizenharmadik havi bér – amely a havi illetményük kilencven százalékát jelenti csak – úgynevezett álláskeresési javadalomként szolgálna.
Tulajdonképpen ez nem álláskeresési anyagi támogatás, hanem szavazatvásárlás az őszi választások előtt!
Bakonyiné Soós Magda