Hogy véletlen volt-e, vagy sem, azt persze nem lehet tudni, de mégis megtörtént: az ellenzék által benyújtott több mint kétezer módosító javaslatot egyetlen szavazással utasították el! Ami egyértelműen azt jelenti, hogy lábbal tiporják azokat a bizonyos emberi jogokat. Mert az ellenzéki képviselők is képviselnek embereket, tömegeket, választókat, s jóval többet is, mint amit létszámuk a mai parlamentben – a Fidesz által megszavazott választási törvény miatt – látható és kézzelfogható.
A helyzet az, hogy a magyar választók többsége nem a Fideszre szavazott, de a választási törvény olyan, hogy nekik az ötven százalék alatti voksolási eredmény – láss csodát – parlamenti kétharmadot hozott!
Persze elfogadom azt, hogy ez a többezer módosító javaslat az ellenzék részéről egyfajta időhúzás, idegen szóval obstrukció, mely azért egy igazi demokráciában elfogadott műfaj. A megoldás az lett volna, hogy lépésről lépésre, javaslatról javaslatra szavaztatják meg a parlamentet a módosításokat illetően. Ezt ők egyetlen szavazással megtették, illetve a javaslatokat cinikusan lesöpörték.
Úgy tűnik azt is elfelejtették, hogy éppen az I. Világháború végén, pont száz évvel ezelőtt született meg az a munkavállalói vívmány, hogy nyolc óra a napi kötelező munkaidő, és a túlmunkát e fölött kell megfizetni.
Az Orbán-kormány úgy gondolja, hogy a magyar olcsó munkaerővel, amely egyébként igen jól képzett, versenyezhet az európai munkavállalókkal, és majd idejön a külföldi tőke gyárat alapítani, mert még nagyobb haszonra tehet szert Magyarországon, mint saját hazájában az itteni olcsó munkabérek miatt.
Ez nem járható út, mert Nyugat-Európában a munka termelékenysége jóval nagyobb, mint nálunk, Magyarországon, és a termelékenyen dolgozót, az ottani munkaerőt sokkal jobban megfizetik. Ezért hagyta el Magyarországot már több mint hatszázezer jól képzett szakember, akik várhatóan már ide vissza sem fognak jönni, mert előbb-utóbb oda köti őket a családjuk.
A szakszervezetek által csak rabszolgatörvénynek nevezett túlóra szabályozás nagyon durva, melyet viszont minden egyeztetés nélkül, tiltakozások ellenére a hatalom koalíciója megszavazott! Bízva abban, hogy ezt a rabszolgatörvényt le tudja tolni a nép torkán, mint ahogy ezt tette a magánnyugdíj pénztárak államosításával, az országos média elfoglalásával, és oligarchái meggazdagításával. Épülnek a stadionok, az oktatásügy és az egészségügy viszont romokban. Lassan betelik a pohár…
Évente négyszáz túlórát tarta törvény reálisnak. Ha ezt elosztjuk nyolc órával, akkor rájöhetünk arra, hogy mivel az év ötvenkét hétből áll, lényegében a szabad szombatok eltörlését jelenti ez az intézkedés.
Ráadásul harminchat hónap után köteles csak a munkaadó kifizetni a felhalmozódott túlórát, amely intézkedés láthatólag nem veszi figyelembe azt, hogy ez igen hosszú idő, s még arra is elegendő, hogy a túlóráztató cégek eltűnjenek – a túlóra kifizetése nélkül – a nyilvántartásból.
Csak példaként említem, hogy Németországban például a harmincöt órás munkahetet a szakszervezetek már huszonnyolc órásra akarják csökkenteni, azaz heti négy napra.
Közgazdasági szempontból nem ez a járható út, hogy a magyar munkavállalót így brutálisan – ráadásul törvényi háttérrel – kizsákmányoljuk, hanem hatékony, termelékeny munkavégzést kell számára biztosítani a munkahelyeken, és meg kell őket fizetni. Mert a termelést, illetve szolgáltatást csak egy fizetőképes kereslet tudja megvásárolni, illetve igénybe venni. Tehát a fejlesztéseket kellene szorgalmazni, támogatni, semmint a munkaalapú társadalom hamis víziójával hitegetni az embereket a tudásalapú társadalommal szemben. Mert a képzett munkaerő a jövő kihívásaira a megoldás, viszont sajnos a mai kormány a képzés ellen – lásd CEU – totális támadást indított, melyből nem maradt ki a Magyar Tudományos Akadémia sem. Ennek már rövidtávon is katasztrofális következményei lesznek, hiszen a tanulási kötelezettséget tizenhat éves korhatárra szorította le ez a kormány törvényileg, mely miatt tömegesen jelennek meg azok a fiatalok, akik legfeljebb csak a közmunka utánpótlást jelenthetik majd ebben az országban. Ez végzetes hiba! Melynek következményeit már pár éven belül, minden Magyarországon élő választópolgár tapasztalni fogja.
ábrahám