Mint általában a nők többsége, így jómagam sem vagyok szakértője ennek a sportágnak, tehát a szakmai részéhez nem tudok, és nem is akarok hozzászólni. De mint egyszerű állampolgárnak és hosszú évek óta civil szervezet vezetőjének van véleményem…
Először is: mint elhivatott civil mindig szomorúsággal tölt el, ha a társadalom harmadik pillére – nevesül a civil szféra bármelyik szervezete bajba kerül. A civilség előremutató, és hiánypótló tevékenységet ölel fel. A Kinizsi SE is komoly küldetést tölt be a versenysporton túl a gyermekek sportra nevelésében, a magyar sporttörténetben kiemelkedő helyet elfoglaló futball népszerűsítésében, és a tehetség gondozásában! Éppen ezért nagy veszteség lenne Nagykőrös sportéletében, ha a klub nem tudna kilábalni ebből a kilátástalannak tűnő anyagi helyzetből.
Másodsorban az a véleményem, hogy a szervezetek válságkezelésénél szokott módon kellene elkezdeni a problémamegoldást. Ennek a lépései:
• a helyzet szakemberek bevonásával történő elemzése,
• a felelősök elszámoltatása,
• új, szakértői vezetés felállítása,
• a klubtagok, sportolók, szurkolók erkölcsi kártérítése!
De úgy látom, hogy nem ez történik! Ahelyett, hogy mindazok, aki felelősek a Kinizsi jelenlegi helyzetéért, akik asszisztáltak egy olyan építkezés megkezdéséhez, amely rendezetlen gazdasági környezetre épül, azok mélyen hallgatnak, vagy a Facebookon úgy próbálják azt a bizonyos szagos anyagot elkenegetni, hogy azokat, akik a közpénzből történt „gazdasági balesetet” akarják felgöngyölíteni, valótlanul a nagykőrösi foci ellenségének állítják be… De ne menjünk elébe az eseményeknek, erre visszatérek a cikkem végén.
Ahhoz, hogy ki hogyan is áll a kialakult helyzethez, jól példázza Zágráb Nándor települési képviselő és Veszprémi Zsolt Kinizsi vezetőségi tag facebookos párbeszéde:
Zágráb Nándor Dr. Ábrahám Tibor cikkéből a következőket idézi: „Ha jól számolunk, ez háromszáznyolcvan millió forint, az új épület alapterülete pedig hatszázhúsz négyzetméter. A négyzetméter ár így hatszáztizenhárom ezer forint per négyzetméterre adódik, ami egy budapesti viszonylag jó középkategóriás lakás árának felel meg.”
A Klub részéről Veszprémi Zsolt reagált erre a kommentre: Kedves Zágráb Nándor! Kérem ezt a számítást vezesse le kommentben! Hogy is jött ki ez a furfangos matematika?! Kíváncsian várjuk!
Zágráb Nándor: Ez már megtörtént, Dr. Ábrahám Tibor számítása alapján.
Veszprémi Zsolt: Gondoltam, hogy csak ennyi lesz a válasza! Ha egy ebédnél az aperitif ital a főétel és a desszert árait összeadjuk és ráfogjuk a levesre, akkor az a leves valóban drága lesz. Komolyra fordítva a szót, ismét belekapott egy témába amiben felkészületlen. A projekt több elemből áll: tervezés, talajmunka, épület építés, járdaépítés, parkoló építés, közművek kiépítése, környezet rendezés. Mióta lehet ezeket összeadni és az épület négyzetméter árára fogni? Maradt még valami téma amit kirakhat? Mert ebben ismét befürdött! Esetleg ha valami maradt még szívesen válaszolunk!
Számomra felháborító Veszprémi úr gúnyos arroganciája, különösen a kialakult helyzetre tekintettel! Kiderült róla, hogy vezetőtársaival együtt nem képes az összességében több százmilliós önkormányzati- illetve, TAO-támogatással eredményesen vezetni a rá, illetve rájuk bízott szervezetet, s ezek után pökhendien mást minősít, hovatovább gúnyol!
Zágráb Nándor reagált Veszprémi kommentjére: Ez mellébeszélés. Amiket felsorolt, ezek más beruházásoknál is megvannak. Dr. Ábrahám Tibor nyilván azért emelte ki a 613 000 forint per négyzetméteres összeget, mert egy futball klubházhoz képest ez jelentősen túlárazottnak tűnik. Különösen annak függvényében, hogy az egyesület az ön elmondása szerint a csőd szélén áll.
Persze a lakosság is „átlát a szitán”:
J.O Veszprémi Zsoltnak: Ha egy házat építek medencével lovardával kisvasúttal és el akarom adni az egészet akkor ön szerint a vevő hogyan számol? Kap egy xxx nm-es házat 100 millióért de ha visszaosztja akkor is megkapja hozzá a sallangot. És ha tetszik, ha nem, akkor is a ház négyzetmétert fogja hasznos alapterületkent megadni. És itt a lényeg az, hogy megint eltűnt egy csomó pénz. És kinek a pénze? Kinek fog fájni, ha nem tudják használni az épületet? És hát igen...600e Ft/m² az egy kicsit sok itt vidéken...
T.K J.O Veszprémi Zsoltnak: Leegyszerűsítve, ha én villanyszámlát fizetek, nem csak az áramot fizetem, hanem a hozzá adott sallangot is.
Ha esetleg Veszprémi Zsolt nemcsak figyelemelterelésre használta volna a számomra bugyutának tűnő „éttermi” bejegyzését, hanem tényleg nem érti az egészet, akkor érdemes olvasgatni a számviteli törvény ide vonatkozó rendelkezéseit, melyet Zágráb Nándor is megosztott:
„A Számvitelről szóló 2000. évi C. tv. 47. § (4) d, pontja értelmében a „bekerülési (beszerzési) érték részét képezi (…) a beruházás tervezés, a beruházás előkészítés, a beruházás lebonyolítás, az új technológia elsajátítás (a betanítás) díjai, közvetlen költségei.”
Ergo: „az aperitif ital a főétel és a desszert” hasonlat melléfogás volt…
Suba Lajos a gimnázium nyugalmazott címzetes igazgatója, testnevelő tanár is hozzászólt a témához:
Érdemes elolvasni Kele Jánosnak, az országos hírű futball bloggernek az elemzését:
„DÖBBENETES, FALRENGETŐ LENYÚLÁS AZ EGÉSZ!
Legyen akkor egyszer és mindenkorra nagyon, de tényleg a Napnál is világosabb mindenkinek: ez a történet a TAO-val és az ingyen mannára hízott böglyökként ráröppenő vidéki döbrögikkel a legkevésbé sem arról szól, hogy becsüljük meg a sportolóinkat, hogy teremtsünk lehetőséget a fiataloknak, hogy támogassuk a tömegsportot és az egészséges életmódot. Soha nem is szólt arról. Döbbenetes, falrengető lenyúlás az egész; és azért az, mert eleve így, ezért, erre tervezték meg. Az építkezés a lényeg, azaz ebben a történetben a 300 milliós klubház, ami a megye I-ben is kell - mindegy, hogy csődbe mentünk, mert többszázezres havi fizetést ígértünk kivénhedt NB I-es játékosoknak, mindegy, hogy kettőszáztizenhárom fizető néző van a hátunk mögött, mindegy, hogy önértékünkön nem érünk semmit, mert nincsen piaci bevételünk és egyetlen helyi szponzor sem olyan ostoba és élhetetlen, hogy egy fillérrel is szponzoráljon minket. Mindegy; mert úgyis mi kérjük a nótát, a végén meg majd más fizeti a prímást.
Vegyük már észre: ezek a pörköltszaftos VOR-öltönyt narancssárga nyakkendőre cserélő téeszelnökök a mi pénzünkön játszanak Football Managert a járási ligában; tőlünk veszik el a megye egyes labdázgatásra szánt havi milliókat; a mi munkánk után befizetett adóból pályáznak villanyvilágításra a vakondtúrásos pálya fölé; és velünk akarják kifizettetni a csődbe ment, érdektelen és értéktelen csapat mögé felhúzni kívánt klubszékház önrészét is. Mi a francért hagyjuk nekik?
Az a nagy helyzet, hogy nincsen mentség. Aki még mindig asszisztál ahhoz, ami itt folyik; aki azt hiszi, hogy össze lehet „emeleszeződni”, hogy „belülről lehet javítani a rendszeren”, hogy el lehet menni cinkosan somolyogni a királyi tévébe és úgy csinálni, mintha tényleg épülne-szépülne itt valami, mintha tényleg a sport lenne a lényeg, nem pedig a pofátlan lenyúlás; aki olyan naiv, hogy azt képzeli, lehetséges egyszerre tényleg reformálni, meg legitimálni is ezt a velejéig romlott, eleve elrendelten ártalmas, az adófizetők türelmével, munkájával, pénzével visszaélő, alapvető közszolgáltatások kárára finanszírozott Patyomkin-falut, az vagy teljesen dilettáns, vagy benne van maga is, és köszöni szépen, jól él belőle. A mi pénzünkön, természetesen.”
Az ügy egyik legtragikusabb következménye, a városról kialakított képet porig rombolja, hisz már az országos sajtó Nagykőrössel példázza a TAO visszaéléseket! (Nesze neked Virágos Nagykőrös…)
A 444.hu így ír:
„Egy minden elemében tökéletes történet a magyar foci és a tao tragikus románcáról
A Nagykőrösi Kinizsi FC negyedosztályú, a Pest megyei bajnokságban játszott ősszel. Tavasszal valószínűleg már nem fog, mert csődbe ment a klub. De ennél sokkal kuszább az ügy.
A negyedosztályú egyesület ugyanis a kellős közepén van egy székházépítésnek, parkolóval, „járdarendszerrel”. A 380 millió forintos beruházást a tervek szerint fele részbe az ide irányított társasági adóból (tao), fele részben Nagykőrös város támogatásából finanszírozzák.
Ahhoz képest, hogy negyedosztályú csapatról van szó, nem kispályáztak az új székházzal. Sohajda Márk, a sportegyesület elnöke (fideszes önkormányzati képviselő) a nyáron a baon-nak mesélte el, hogy „az új, 620 négyzetméter alapterületű székházban hat öltöző és négy vizesblokk áll majd a sportolók rendelkezésére. Ezeken túl sportbüfét, konferenciatermet, nézőtérként is funkcionáló tetőteraszt, masszázshelyiséget, orvosi szobát, szertárat és irodákat is kialakítanak a létesítményben”. Sohajda szerint a 24 ezer fős Nagykőrösön nagyon szeretik a labdarúgást. Sohajda akkor egy szót sem ejtett arról, amiről viszont most kedden egy szurkolói ankéton már igen. Hogy korábban (akkor még másik klubvezetéssel) is kaptak már tao-támogatást villanyvilágítás kiépítésére, a pénzt felvették, de a világítás nem készült el. A hetihirek beszámolója szerint Czira Szabolcs, fideszes polgármester erről a fórumon azt mondta, hogy „a kapott pénzekkel megfelelően kellett volna bánni, de az történt, hogy nem épült meg a világítás és közben a pénz is eltűnt”.
(…)
A volt elnök, Rónaszéki Lajos azt elismerte, hogy egy osztállyal feljebb, az NB III-as szezonban kezdtek adósságot felhalmozni. A négy NB I-et is megjárt játékosnak csak a féléves aláírási pénze 300 ezer forint volt fejenként, amire jött még a fordulónkénti meccspénz. Összejött mínusz 10 millió.
Így aztán most szélnek eresztik a játékosokat (akik fizetésért játszottak a megye 1-ben) és a téli szünetben visszalépnek a bajnokságtól.
Hogy mi lesz a készülő székházzal csapat nélkül? Természetesen felépítenék. A fórumon felszólaló Czira Szabolcs polgármester azt mondta, hogy ő nem is tudott a 30 milliós tartozásról (a polgármester már akkor is ő volt), különben nem kezd bele a klubház építésébe. De személyesen járt az MLSZ-nél, megpróbálva közbenjárni azért, hogy a Kinizsi tartozását és a klubház ügyét válasszák szét. Mert a szövetség az építkezés pénzét is vissza akarja tartani addig, amíg a klub nem rendezi az adósságát. Ez nem lesz egyszerű menet, ha nincs, aki visszafizesse az MLSZ követelését.
Mindenesetre a helyi önkormányzati lap, a Nagykőrösi Önkormányzati Hírek (ami nem vádolható azzal, hogy nagyon ellenséges lenne a fideszes polgármesterrel vagy a nejével, sőt) igyekszik a pozitívumot megragadni a történetben. (…)”
A cikkre egy hozzáértő nagykőrösi komment:
L.L: Nehéz vele vitatkozni... De minek is ?! Ha meg egyetértesz rád sütik, hogy rosszat akarsz a helyi focinak és pusztán a politikai nézeted hangoztatod, bántva szegény város -, és sportvezetőket, akik tényleg amúgy remekül dolgoznak. Hogy eltűnik 30 milla és nincs vizsgálat, rendőrségi feljelentés az természetes. Hisz senkit nem hagynak az út szélén... Csak a helyi focit. De azt nagyon.
Volt vitám Kelével, amúgy nem ismerem, semmi nem köt hozzá. De a véleményével egy mondatbeli apró tévedése ellenére egyetértek. És tényleg semmi politika! Az épülő klubházzal sem én kampányoltam az önkormányzati választás előtt....
Sokunkban számtalan kérdés merül fel az ügy kapcsán! Egy-két kérdés a közösségi oldalról:
- A két fiatalember (Sohajda-Veszprémi szerk.) elődje melyik városvezetés alatt jutott olyan hatalomhoz, ahol gyakorlatilag kontroll nélkül csinálhatott ekkora adósságot?
- Történt számonkérés? Legalább nyomozás?
Végül a bennem felmerült kérdések:
- Amikor Sohajda Márk vezetőtársaival átvette a klubot, hogyan állt a világításra kapott pénzhez? Tudott róla? Nyilván azt észrevette, hogy nincs 10 milliós világítás a pályánál… Miért nem rendezte 2 év alatt ezt a kérdést? Miért nem tett feljelentést, ha se pénz se világítás?
- Amikor Sohajda Márk vezetőtársaival belekezdett a székház tervezésébe, miért nem tájékoztatta az MLSZ-t és Nagykőrös Város Önkormányzatát a 10 milliós el nem készült beruházásról és az „eltűnt” pénzről?
- Hogy nem tudott erről a pénzügyi anomáliáról Szabóné Irházi Zsuzsa, az Emberi Erőforrás Bizottság vezetője, hisz az ő bizottsága bírálja a sport-támogatásokat? Szakmaiatlanságról, felelőtlenségről, félrevezetésről vagy szándékosságról lehet-e szó?
(Ugyanis ha a beszámolókon nem szerepel a hiány, akkor Sohajdáéké a felelősség, ha igen és ennek ellenére kapták a támogatást, akkor Szabóné, illetve Czira a „főszereplő”). Lehet-e ennek köze ahhoz, hogy Szabóné férje a saját Facebook oldala alapján a Kinizsi utánpótlás edzője? Az utánpótlásedzők – az ankéton elhangzottak alapján – havonta átlagosan 50.000.-Ft díjazásban részesülnek… Ebben az esetben nem beszélhetünk összeférhetetlenségről?
- Miért bűnbakképzésre fordítják az energiát az illetékesek? Olyan színezettel próbálják beállítani a történetet, mintha csak Rónaszéki lenne hibás. Ő elismerte a 10 milliós hiányt, de már 30 millióról van szó…
- Az MLSZ jogszerűen nem adhat pénzt a beruházáshoz, hisz saját szabályzatában az áll, hogy ha a korábbi beruházást nem fejezték be, akkor nem adható újabb támogatás. Ha ennek ellenére valahonnan mégis lesz pénz és felépül az épület, ki finanszírozza annak az üzemeltetését, fenntartását? Csak nem a futballozó kisgyermekek szülei?
Ezeket a kérdéseket tisztázni kell, méghozzá hivatalos úton!
Zágráb Nándor és a Jobb Nagykőrösért képviselőinek egybehangzó véleménye, hogy NEM LEHET A SZÜLŐK VÁLLÁRA RAKNI A KINIZSI PÉNZÜGYI TERHEIT!
K.Zs.B.T.