booked.net

Hírdetés

Czira politikai pályafutását éppen hogy a háttéralkuk és paktumok egyengették

2020. augusztus 5., szerda 11:32

Az Önkormányzati Hírek fényképpel illusztrálva számol be arról, hogy „az Országgyűlés megbecsülése és tisztelete jeleként Szabad György házelnök arcképével ellátott emlékérmet kapott dr. Czira Szabolcs polgármester, városunk volt országgyűlési képviselője”.

Nem tudjuk, Czira mikor kapta kézhez a büszkén bemutatott ajándéktárgyat, de véletlenül pont azután állt elő vele, miután lapunk interjút közölt dr. Ábrahám Tiborral, aki ugyancsak átvehette az elismerést, és nem mellesleg, Czirával ellentétben valóban az úgynevezett „rendszerváló parlament”, azaz az első szabadon választott országgyűlés tagja volt…

Nem meglepő a polgármester húzása, sok hasonló kicsinyes megnyilvánulása volt az elmúlt esztendők alatt, ezért most mi nem is ezzel foglalkozunk részletesebben, hanem inkább egy mondatával: „megtiszteltetésnek tartom, hogy engem nem politikai háttéralkuk, paktumok, hanem a nép, a választói akarat tett meg képviselőnek”.

Előljáróban érdemes megjegyezni, hogy ennyi év képviselőség után illene Czirának tisztában lennie a hazai választási rendszerrel, miszerint Magyarországon minden képviselőt választanak, minden képviselő a nép akaratának köszönhetően kerül be a parlamentbe. Hiszen az a képviselő is, aki listáról jut be az adott testületbe, azért tudja ezt megtenni, mert a nép rájuk szavazott.

De sokkal érdekesebb az ominózus mondat azon része, miszerint Czira nem vett részt politikai háttéralkukban, paktumokban. Aki ismeri Czira Szabolcs politikai pályafutását, az tudja, hogy ennek pont az ellenkezője igaz, háttéralkuk, paktumok egyengették az útját.

Nézzük sorjában.
Az 1998-as országgyűlési választáson Pest megye Nagykőrös központú, 16-os számú választókerületében az első fordulóban Czira Szabolcs (Kisgazdapárt) kapta a legtöbb szavazatot, 5863-at. Második helyen dr. Lakos László (MSZP) 4985, harmadik helyen Szabó Ferenc (Fidesz) 3409, negyedik helyen pedig Kósa István (SZDSZ) végzett 1668 szavazattal. A számok nem hazudnak: Czira Szabolcs csak úgy tudta a második fordulóban is megnyerni a körzetét, hogy Szabó visszalépett. Ha ez nincs, akkor az MSZP javára visszalépő SZDSZ-es jelölt szavazataival óriásit vertek volna a szocialisták Czirára. Hogy ez nem így történt, az köszönhető annak az Orbán-Torgyán paktumnak, a híres-neves leányfalui háttéralkunak, ahol a két párt frigyre lépett. A paktumnak köszönhetően Torgyán 82 helyen visszaléptette jelöltjeit a Fidesz javára, amiért cserébe Orbán ugyanezt tette, például Nagykőrösön is.

Mint ismeretes, a közös Fidesz-Kisgazdapárt-MDF kormányzás kezdeti lendülete gyorsan alábbhagyott, a kormány munkáját, főleg a kisgazda politikusoknak köszönhetően, sorozatos botrányok kísérték. A hatalomra jutás belülről is kikezdte a pártot, ami végül odáig vezetett, hogy 2001 elején a kisgazda frakció egy része szembefordult Torgyánnal, és megalakították a polgári platformot. Kizárások, tagfelfüggesztések, majdhogynem tettlegességig fajuló viták, tragikomikus kongresszusok követték egymást. Ezután különböző kisgazda szervezetek alakultak, többek között Turi-Kovács Béla vezetésével a Független Kisgazdák Demokratikus Szövetsége. Erről Czira akkoriban a helyi sajtóban közleményt is megjelentetett. Czira belső helyezkedése tovább folytatódott, nem sokkal később a Torgyán után Orbán Viktort támogató 14 kisgazda képviselő között találjuk, akik, élükön Turi-Kovács Bélával, megalakították a Kisgazda Polgári Egyesületet. Így, köztük Czira is, a Fidesz színeiben indulhattak a választásokon, egészen a választókerületek átszervezéséig.

Nem csak a „nagypolitikában” zajlottak az események, Nagykőrösön is egymásnak feszült a „polgári oldal”. A 2002-es önkormányzati választáson még volt olyan körzet, ahol egymásra indultak a kisgazdák és a Fidesz, de ez 2006-ban már nem volt gond. Ugyanis a két voksolás közötti időszakot Czira arra használta fel, hogy Kustár Tamással vállvetve elfoglalják a nagykőrösi Fideszt, és a szervezet környékéről is elűzzék a pártalapító Winkler Tamást.

Ezek után azt állítani, hogy Czira Szabolcsnak a hatalma megőrzéséhez nem volt szüksége politikai háttéralkukra, paktumokra, egyszerűen hazugság!

könyvelő

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva