Felháborodottan lehet rögtön kérdezni, hogy miért kaptuk mi ezt, magyarok? A válasz rendkívül egyszerű és egyenes. A korábban megbundázott közbeszerzések, és a kormány által kiírt „címre” szóló pályázatkiírások miatt. A jelenlegi rendszerben ugyanis az EU-s támogatási pénzeket, melyek az Európához való felzárkóztatás célját szolgálják, a magyar kormányzat osztja szét, nem pedig közvetlenül az EU.
Egy rövid kis számtani műveletet végezzünk el. Az ötszázmilliárd forintot osszuk el tízmillióval, azaz Magyarország lakosainak számával. Ebbe beleértendők a csecsemők és az aggastyánok is, de a határon túliak, akik idejárnak szavazni, már nem. Őket tehát nem sújtja az EU szankció. A végeredmény ötvenezer forint/fő, azaz ennyivel károsította meg közvetve a magyar kormányzat – a szabálytalan pályázatkiírások miatt – a magyar embereket minimálisan. Mert, ha hétszázmilliárd forint lesz a büntetés, akkor ez az összeg hetvenezerre módosul.
Ezt az összeget legalább mindenki fel tudja fogni, ellentétben a milliárdos tételekkel, melyet az egyszerű halandó már nem tud értelmezni.
Ezt a büntetést nem lehet járulékos veszteségnek felfogni, mely kivédhetetlen – mint ahogy a kormányzat mondja -, hiszen, ha szabályosan járt volna el a magyar kormányzat az EU kiírása szerint, akkor a büntetésre sem került volna sor.
Felvetődhet az emberben a kérdés, hogy ezt a büntetést miért nem a nyertes pályázókkal fizetteti be az EU kasszájába a magyar állam, miért teríti szét ezt a büntetést a teljes lakossági létszámra?
Persze nem vagyok abban biztos, hogy ezt mindenki így látja, de az biztos, hogy az október 13-i önkormányzati választások után egyre több embernek nyílik ki a szeme, és kezdi érzékelni a valóságot, hogy mit is tesz velük az Orbán-kormányzat, ráfogva mindezt az EU bürokrata gépezetére.
Apropó, csak egy mondat, az október 13-i önkormányzat választás margójára. Véleményem szerint – és ez jól látszott a választások utáni Fideszes tanácstalanságon – a hatalom nem tudja, hogy hogyan viselkedjék. Legyen-e megengedőbb és demokratikusabb, vagy keményítsen be a másképpen gondolkodókkal, azaz az ellenzékiekkel szemben. Láthatólag ez a dilemma a Fideszt is megosztja, hiszen a Fidesz média hangadói, azaz a sajtóklub már megkongatta a gyászharangot, azaz a Fidesznek vissza kellene venni egy kicsit az arcából, hogy elfogadhatóbb legyen a nép számára. Ez a nép már sokféle diktatúrát megélt, és emiatt van összehasonlítási alapja is ezek összemérésében.
Az meg egyenesen elgondolkodtató, hogy a mai Fidesz tagjainak sorában ott vannak a hajdan volt MSZMP-s középkáderek, akik most teszik fel politikai karrierjükre a koronát, de már mint Fideszesek.
Ezeket a gondolatokat lehet leírni az EU büntetés kapcsán, meg azt, hogy mindenre van pénz, mely a hatalom érdekeit szolgálja, a közoktatásra, egészségügyre, meg a klímaváltozás elleni lépésekre már jóval kevesebb, mely a népnek sokkal fontosabb lenne.
Kocinkó