A hosszabb időre járó munkanélküli ellátás támogatottsága a 60 felettiek körében 92 százalékos, míg a középkorúak (40-59 évesek) körében 81 százalékos, de a fiatalabb felnőtt népességnél (18-39 évesek) is eléri az igenek aránya a 75 százalékot. Amíg a fiatalabbak hangsúlyozzák egy ilyen intézkedés ideiglenes jellegét, addig az idősebbek állandó emelést szeretnének. A 18-39 éves válaszadók tartanak a legnagyobb arányban (21 százalék) attól, hogy a legfeljebb havi 161 ezer forintos mentőöv kedvéért a munkanélküliek felhagynának az aktív álláskereséssel.
Korábban lapunk is megírta, hogy a munkanélküli segély idejének 270 napról 90 napra való csökkentésének ötlete Nagykőrös polgármesterének fejéből pattant ki, vagy legalábbis ő terjesztette be ennek a javaslatát a parlament elé, még képviselő idejében.
Az MTI 2011. június 22-én számolt be arról, hogy mégis 90 nap lesz a 270 helyett az álláskeresési járadék maximális folyósítási ideje Czira Szabolcs fideszes országgyűlési képviselő módosító javaslata szerint, miután az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának kormánypárti képviselői támogatták Czira indítványát. Érdekesség, hogy Pintér Sándor belügyminiszternek a közfoglalkoztatásról, és az ahhoz kapcsolódó törvények módosításáról szóló javaslata eredetileg 180 napban maximálta volna az álláskeresési járadék folyósítási idejét. Ezt találta soknak Czira, aki szerint az álláskeresők számára ellátás helyett elsősorban munkalehetőséget kell biztosítani. “Ezért az álláskeresési járadék leghosszabb időtartamát úgy kell megállapítani, hogy az ösztönözzön az álláskeresésre” – idézte az MTI Nagykőrös első emberének népnevelő célzatú indoklását.
Úgy tűnik, hogy Czira javaslatáról az idő bebizonyította, hogy rossz volt, a közvélemény-kutatás szerint az ötlete vesztésre áll a lakosság körében.
könyvelő