Ahogy korábban lapunk is megírta, a törvény szerint egyetlen országgyűlési választókerületnek sem lehet 20 százalékkal több lakosa, mint az országos átlag, ami most 74874 fő. A 2018-as országgyűlési képviselő-választáson két Pest megyei választókerület (Budakeszi és Dunakeszi) választópolgárainak száma jelentősen, 20 százalékkal több volt. 2020 februári adatok alapján időközben további négy választókörzetben is kialakult 20 százaléknál nagyobb eltérés: Szentendrén, Gödöllőn, Vecsésen, Szigetszentmiklóson. Dabason pedig 18 százalékos a különbség.
A kialakult helyzet ellenére a kormány nem tett semmit. Ezért novemberben Szabó Tímea, a Párbeszéd országgyűlési képviselője nyújtott be javaslatot, amely Pest megyét átrajzolva a 12 választókerületből 10-et csinált volna. December 10-én úgy látszott, hogy ennek nem az lesz a sorsa, ami általában az ellenzéki indítványoké: a HVG tudósítása szerint az országgyűlés törvényalkotási bizottsága 32 igen, két nem szavazattal és egy tartózkodás mellett elfogadta. A bizottság meg is indokolta döntését: „A Nemzeti Választási Iroda korábbi vezetője, Pálffy Ilona a lemondását megelőző utolsó hatpárti egyeztetésen bemutatott egy javaslatot arra vonatkozóan, hogy hogyan kellene a Pest megyei választókerületeket úgy átalakítani, hogy azok a lehető legminimálisabban módosuljanak. A Párbeszéd által benyújtott módosító javaslat az NVI által készített koncepciót tartalmazza.”
A lap megjegyzi, hogy csütörtöktől szombatig történhetett valami, mert a Fidesz-frakció 12-én külön szavazást kért az említett pontokról, ami általában annak a jele, hogy a többi ponttól eltérően ezeket el akarják utasítani. És valóban, december 15-én délelőtt leszavazták a korábban még támogatott módosítást. Nemmel szavaztak rá a bizottságban korábban igent mondó fideszes és KDNP-s képviselők, valamint a jobbikosok.
Vagyis, maradnak a törvénysértő létszámú Pest megyei választókerületek, és ezen idén már csak törvénysértő módon lehetne változtatni, persze, csak ha a kormánypárti többség akarja.
könyvelő