Nem véletlen, hogy az önkormányzatok részéről óriási felháborodást váltott ki az elképzelés, hiszen ez az adó teljes egészében helyben marad, a településeknek ez a legnagyobb saját bevétele. Ráadásul a koronavírus-járvány elleni védekezés címén tavasszal már elvették a településektől az autósok által befizetett súlyadó helyben maradó részét, így a további sarc szinte teljesen lenullázza az önkormányzatok költségvetését.
A helyi iparűzési adó összességében országos szinten komoly tétel, 2019-ben már 788 milliárd forintnyi bevétel érkezett ezen a jogcímen a településekhez. Ennek lenullázása például Budapest esetében – Karácsony Gergely főpolgármestert idézzük – felérne egy „tarkólövéssel”, mivel a fővárosnak ez az egyetlen adóbevétele, a többi a kerületeké.
De mi a helyzet Nagykőrössel?
A 2019. évi zárszámadási rendelet szerint az elmúlt évben a 690 millió forint remélt helyi iparűzési adó helyett 794 millió 966 ezer forint folyt be a város kasszájába, ami a tervezett 115 százalékos teljesítése. Az idei költségvetésben kissé emelték a tervet, a képviselő-testület február 13-i ülésén elfogadott rendelet szerint 2020-ra iparűzési adóból 700 millió forintot kalkuláltak.
A kormány első megszorítása tavasszal érte el a többi településhez hasonlóan Nagykőröst is, amikor az átengedett bevételként eredetileg az önkormányzatot megillető gépjárműadó 40 %-át, 66 millió forintot egy tollvonással elvették. Ha Orbán Viktor elfogadja Parragh László javaslatát, akkor egy olyan lyukat ütnének Nagykőrös költségvetésén, amit szinte biztos, hogy nem lehetne befoltozni.
A 700 millió forintot más adóval sem lehetne pótolni, hiszen az építményadót is csak 225 millió forintra tervezték, a magánszemélyek 30 millió forintos kommunális adója pedig szinte eltörpül a 700 millióhoz képest. Sem értékesíthető vagyontárgya, sem más egyéb bevételi forrása nincs a városnak és a Nagykőrösi Szolgáltató Központ megszüntetésével az intézményrendszert sem lehet tovább racionalizálni. Miközben például a sokat szidott közvilágításért 2019-ben 50 millió forintot kellett fizetni a szolgáltató felé.
Mivel ez az elképzelés, mind a 3200 magyar önkormányzatot érintené, így nem csoda, ha az érdekvédő szervezetek azonnal tiltakoztak.
Ötletelni lehet, de komoly számítás kellene, hogy komolyan is foglalkozzunk vele – kommentálta Parragh terveit a hvg.hu-nak a Magyar Önkormányzatok Szövetségének vezetője, Gémesi György. Gémesi szerint az iparűzési adó bevételeinek 80 százalékát önkormányzati és állami feladatokra költik. Amennyiben ezt elveszik, azt az államnak pótolni kell, hiszen a bölcsődéknek és óvodáknak működniük kell jövőre is – mondta, hozzátéve, hogy ha ezt meglépi az állam, az a nagy önkormányzatoknál a teljes ellehetetlenítést fogja jelenteni. Állást foglalt a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége is, az MTI Országos Sajtószolgálatához eljuttatott közleményük szerint a javaslatot határozottan visszautasítják.
Ennek ellenére Parragh László biztos a dolgában. Az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége volt, ahol részletesen beszélt az iparűzési adóról, ami szerinte egy eleve rossz konstrukció, ráadásul Európában teljesen egyedülálló, mivel a bevételhez mérten kell fizetni, ezért azokat is terheli, akik nem nyereségesek.
Ezért január 1-től javasolja a felfüggesztését, elsősorban a mikro-, kis- és középvállalkozások esetében, ugyanis a kamara felmérései szerint őket sújtotta leginkább a koronavírus okozta válság. A nagy cégek esetében óvatosabban vezetné ki az adót, így számításai szerint a javaslat a magyar önkormányzatokhoz befolyó 800-1000 milliárd forint 10-20 százalékát érinti. Arra a kérdésre, hogy mit tehetnek a települések ebben a helyzetben, amikor a kormány egyre több forrást von el tőlük, Parragh meglehetősen cinikus választ adott: eljött az ideje, hogy az önkormányzatok elkezdjék csökkenteni a kiadásaikat – ez ugyanis szerinte eddig nem történt meg.
Ahogy az előbbiekben leírtuk, jelenleg Nagykőrös esetében sem látható, hogy miként lehetne a kieső 700 millió forintot összespórolni. Ezért is mondhatta Simon András műsorvezető, hogy az iparűzési adó felfüggesztése csak egy provokatív ötlet, amiből majd engedményeket fognak tenni. Erre Parragh úgy reagált, mint aki teljesen biztosra veszi, hogy az ő javaslata fog megvalósulni: „Aki ismer, az tudja, nem szoktam köntörfalazni, de nagyokat tévedni sem. Az az állításom, hogy ennek a nagy része megvalósul. Ki kell találni a technikáját, nem kell sietni, mert január 1-től fogjuk javasolni december 31-ig.”
Mindezek ismeretében jó lenne tudni, hogy mi a nagykőrösi fideszes városvezetés álláspontja? Mernek-e Nagykőrös érdekében olyan határozottan fellépni az elképzelés ellen, mint ahogy a képviselő-testületi üléseken az ellenzéki képviselőkkel szemben teszik?
könyvelő