Nagyon sok szférát érint a gazdaságban, erőteljes hatást gyakorol a szórakoztatóiparra, kultúrára. Színházak váltak teljesen üressé, ezzel nagyon nehéz helyzetbe hozva az előadóművészeket, és valószínűleg óriási hatást fog gyakorolni a könyvpiacra is. A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál sem kerül például megrendezésre, amely magyar könyvkultúra egyik legnagyobb eseménye. Számos kötet megjelenését például direkt erre az időszakra időzítik a kiadók.
A járvánnyal kapcsolatos vélemények tagadhatatlanul megosztóak, illetve a nemzetközi és magyar hírességek ugyancsak felemelik a hangjukat ezzel kapcsolatban. Új sorozatunkban hazai, elismert személyeket kérdeztünk meg, hogy mi a véleményük a „koronavírus helyzetről”. Elsőként Szurovecz Kittit, író-újságírót, aki nem csupán a Meglepetés vagy a Nők Lapja magazinok olvasóinak lehet ismerős, hanem a fantasy- illetve lélektani irodalom szerelmeseinek is. Műveiben olyan egyéni és társadalmi problémákat is érint, mint a Borderline személyiségzavar (Hópelyhek a válladon), poliamoria (A sokszívű), gyermekprostitúció (A kisemmizett angyal), nárcisztikus személyiségzavar (Az egyetlen ismerős arc).
Egyetértek a mostani részleges kijárási korlátozásokkal, de egy igazi kijárási tilalomnak még jobban örülnék, mert minél jobban betartjuk a #maradjotthon - elvet, annál hamarabb véget érhet a járvány. Értetlenül állok az előtt, hogy sokan ezt nem fogják fel és oktalanul flangálnak az utcákon. Egészségügyileg és gazdaságilag is annál jobban kitolunk magunkkal, minél hosszabban hagyjuk burjánzani a járványt. Ha egy hónapig szépen mindenki maradna a hátsóján világszerte, vége lehetne az egésznek – taglalta Kitti.
A jelenlegi helyzet minden korosztálynak nagyon nagy kihívás. A digitális oktatásra való átállás pedagógusoknak, gyermekeknek és szüleiknek ugyancsak feladta a leckét.
– Az időm nagyrészét, mint minden más anyuka, a családomról való gondoskodással és a gyerekemnek a tanulásban való segítségnyújtással töltöm. Hála az égnek, még megvan az újságírói szerződésem, így riportokat készítek telefonon, cikkeket írok, a szabadidőmben pedig próbálok nem bekattanni a bizonytalanságtól, hanem lekötni a gondolataimat, fejleszteni magam, sportolni. Sosem volt még olyan fontos, mint most, hogy megtanuljunk a mában élni, mert senki sem tudja, nem is tudhatja, mi lesz akár csak két nap múlva. Az én dolgom regényszerzőként most az, hogy mentálisan támogassam az olvasóimat ebben a nehéz helyzetben. Ehhez pedig az kell, hogy én magam rendben legyek. Nem könnyű kihívás ez nap mint nap, de egyelőre megbirkózom vele – hangsúlyozta Kitti a felelősséget, amely valamennyi közéleti embert érint.
Fontos, hogy az eddig szokatlan és mindenki számára terhes helyzetből a legjobbat hozzuk ki magunkból. Az otthoni sportolás is kikapcsolhatja az embert, a könyveknek pedig még fontosabb szerepük lehet az átvészelésben. Keserű vigasz, de talán pont ez a lehetetlennek tűnő krízis vehet rá például valakit, hogy olvasni kezdjen, vagy arra, hogy több időt szakítson a szeretteire, még jobban odafigyeljen rájuk.
A bezártság lehet átok, de lehet valami más is. Ugyan a jelenlegi kormányzati intézkedések függetlenek mindenkitől, de csak az egyéneken áll, hogyan birkózunk meg vele a hétköznapokban.
Fotó: Szász Marcell
Jandácsik Pál