booked.net

Hírdetés

Periszkóp - Járvány elleni védekezés vagy propaganda?

2020. november 4., szerda 13:07

Magam azt gondoltam, hogy a járvány elleni védekezésnek a megszervezése, annak irányítása szakmai munka, nem pedig politikai reklám, azaz propaganda.

Nézvén azonban rendszeresen a televízióban az operatív törzs és az országos tisztifőorvos „tájékoztatását”, arra a következtetésre jutottam, hogy ez nem más, mint a kormánypropaganda szó szerinti ismétlése.

Nemrégiben Orbán Viktor, még a második hullám előtt azt találta mondani, hogy mindent megtanultunk a járvány első hullámakor, azaz még tavasszal, és reménykedve tekinthetünk a második hullám elé. Ez a kijelentés az emberek zöméből azt az érzést váltotta ki, amit egyébként a kormánypropaganda unos-untalan hangoztat, hogy túl vagyunk már mindenen, Magyarország ismét győzött. Akkor még azt is mondta, hogy ő a járvány jellemzésére a halottak számát figyeli, mert ez jelenti az igazi veszteséget, és ezt kell alacsony szinten tartani. Az egészségügy fel van erre készülve úgy eszköz, mint szakember ellátottság tekintetében - tette hozzá.

Nos, ezzel szemben a második hullám igen rövid idő alatt napi ötven-hatvan polgártársunk elvesztését produkálta. Soha nem volt ilyen magas sem ez a statisztikai érték, sem a frissen megfertőzöttek száma, mely már napi kétezer fő fölött van.

Orbán Viktor még olyat is kijelentett, hogy mindenkit meg tudunk menteni, mire az egyik szakember azt mondta, hogy ilyet még egy orvos sem mondhat, hiszen a védekezés sohasem lehet száz százalékos.

Ma azonban a járvány kontrollálása nem igazán történik meg, hiszen egyrészt kevés tesztelést végez a szakma, többek között a mentősök túlterhelése miatt, másrészt pedig az embernek az az érzése, hogy a statisztika, melyet nyilvánosságra hoznak, nem teljes.
Valójában nem lehet tudni, hogy hol vannak a járvány jelenlegi gócpontjai, és szakemberek egyöntetű véleménye szerint például a fertőzöttek száma nyugodtan tízzel beszorozható, mert az jelenti, jelentheti a valóságos értéket.

Számomra az is megdöbbentő volt, hogy a szlovákok, akik ötven fő szakembert kértek az ottani tesztelések elvégzésére Magyarországtól, azt a magyar kormány kétszáz főre teljesítette, miközben itthon teljesen szétcsúszni látszik a tesztelési apparátus. Már orvosegyetemi hallgatókat is próbál bevonni a tesztelések elvégzésébe az operatív törzs.
Véleményem az, hogy a magyar kormány politikai terméket gyártott a koronavírus elleni védekezésből, és azzal vigasztalja a magyar lakosságot, hogy Európában még rosszabb a helyzet, mint nálunk, Magyarországon.

Mindeközben ott már egyre komolyabb intézkedéseket hoznak a járvány megfékezésére, nálunk ezzel szemben – a fertőzések ellenére – a hatalom működteti az óvodákat és az iskolákat mindaddig, amíg ott ki nem tör a járvány, illetve a sportrendezvényeken, értsd alatta a labdarúgást, az éppen aktuális B-közepek szájmaszk nélkül egymást ölelgetik, és ordítoznak egymás arcába.

A koronavírus-járvány második hulláma előtt két célt tűzött ki a kormány maga elé, egyrészt elkerülni az ország leállását gazdaságilag, másrészt pedig az emberi életek és az egészség megóvása.

No, hát az utóbbi nem igazán sikerült, legalább is eddig, másrészt pedig ilyen „védekezés” mellett jelentős termelési kapacitás leállításával kell számolni már a közeljövőben.

Varga Mihály pénzügyminiszter is egyre borúlátóbb számokat hoz nyilvánosságra az ország pénzügyi-gazdasági helyzetével kapcsolatban.

Orbán Viktor múlt heti pénteki rádió interjújában közvetve beismerte, hogy a védekezés eddig nem úgy sikerült, ahogy kellett volna, és a következőképpen fogalmazott: „A beszoktatás ideje lejárt, most már keményen büntetni kell!”

Mint utóbb megtudtuk, már nemcsak a járványügyi hatóság, hanem a rendőrség is keményen büntetheti például a vendéglátó egységeket, sőt még úgy is, hogy bezárathatja azokat. Az egyik szigorítás úgy szól, mely hétfőtől, azaz november 2-től érvényes, hogy vendéglőkben is kötelező a vendégek számára a maszkviselés, az kizárólag akkor vethető le, ha az illető étkezik, vagy italt fogyaszt. Ezek után kérdem én, ki fog menni vendéglőbe, kockáztatva azt, hogy a hatóság úgy ítéli meg az ő viselkedését, hogy éppen nem viselt maszkot?

A politika eddig sem mutatott jó példát maszkviselésből például, sőt bizonyos körökből tavasszal elhangzott olyan vélemény is, hogy a maszk viselése kifejezetten káros az egészséges ember számára. Sajnos a nyár úgy múlt el, hogy a kormányzat – úgy tűnik – nem készült fel a második, keményebb hullámra a koronavírus esetében.

Aztán megjegyzendő, hogy a kormány tagjai – a tisztiorvossal ellentétben – nem tettek hippokratészi esküt az emberi életek megvédése tekintetében. Őket más szempontok vezérlik, hiszen szinte betegesen félnek a gazdaság leállása miatt politikai következményektől.

Emlékeztetőül: Magyarország kis ország nyitott gazdasággal, ami azt jelenti, hogy országunk nagymértékben függ például Németország gazdasági teljesítményétől, de úgy az EU-étól is általában.

Nem képzelhető el egy olyan szituáció, hogy a magyar gazdaság az EU gazdaságához képest sértetlenül vészeli át a járványt. Pedig, ha a gazdasági helyzet rosszabbra fordul Magyarországon, akkor, figyelembe véve az emberek megtakarításait, valamint a munkahelyek elveszítését, komoly gazdasági csőd fenyegethet, mely az emberekből kiválthatja a változás, a változtatás igényét.

ábrahám

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva