booked.net

Hírdetés

Notesz - A második hullám és a védekezés

2020. november 11., szerda 15:09

Igen, a koronavírus világjárvány magyarországi második hullámáról van szó, és persze az ellene való védekezésről.
Úgy tűnik, hogy azt a nyári időszakot, amit a második hullámra való felkészülés jegyében kellett volna a tapasztalatok birtokában kihasználni, ezt a kormányzat elmulasztotta.

Sajnos emiatt az újonnan fertőzöttek és a halálesetek napi száma exponenciális növekedést mutat, ami brutális, és azt jelenti, hogy a járvány nincs kontroll alatt. Hiába mondta Orbán Viktor, hogy mindenkit megvédenek, sajnos ez nem úgy néz ki.
Az eddig hozott megszorító intézkedések is tulajdonképpen nem a koronavírus elleni járvány szellemében történtek, hanem inkább belpolitikai céllal. Ezek közül néhányat megemlítve: Kijárási tilalom éjféltől hajnal ötig. Ingyen parkolás. A tesztelések szűkös volta.
Az első intézkedéssel kapcsolatban már egy vicc is született, mely úgy szól, hogy Karácsonykor az éjféli misére csak az menjen, aki a templomban is tud aludni hajnali ötig.
Feltételezhetjük joggal, hogy a vírus nem éjfél és hajnali öt óra között szokott támadni, hanem folyamatosan nap közben is jelen van és fertőz.
Az ingyenes parkolás, főleg a nagyvárosokban kaotikus állapotokat okoz a közlekedésben, nem beszélve arról, hogy az ingyenesség miatt az adott önkormányzatoknak többszáz milliós árbevételi kiesésük keletkezik, amit a járvány elleni küzdelemre fordíthatnának.
A tesztelés kifejezetten lassan halad, és a főváros vezetése ezt megunva – saját költségére – tesztelési lehetőségeket biztosít, főleg a közösségben dolgozó pedagógusok, idősotthonok és hivatali dolgozók részére. Ebből is látszik, hogy a járványt nem a kórházakban kell elfojtani, hanem azt megelőző intézkedésekkel, hogy ne kerüljenek az emberek a kórházba, ahol igen csak szűkös a kapacitás ma már.
A legfontosabb hiányossága a mostani járvány elleni intézkedéseknek a kormány részéről az, hogy ő csak büntet és szabályoz, ugyanakkor nagyon keveset tesz a járvány miatt munkahelyüket elveszítők érdekében.
Biztosítani kellene például azt, hogy aki Covidos fertőzést kap, az száz százalékos táppénzt kapjon, mert hatvan százalékos táppénzből nem lehet megélni. Hogy csak a legfontosabb elmaradt intézkedést említsük.
Aztán láthattuk azt is, hogy Orbán Viktor – egyébként nagyon helyesen – beoltatta magát az influenza elleni védőoltással arra hivatkozva, hogy egy legyengült szervezetnek szinte megoldhatatlan feladat a két vírus elleni küzdelem, jelesül az influenza és a koronavírus ellen.
A baj csak az, hogy a tavalyi 1,3 milliós oltóanyagkészlet áll rendelkezésre, és ez rég nem elég az azt igénylők beoltására. A propaganda hatására ugyanis alsó hangon legalább kétszer annyian akarják beoltatni magukat influenza ellen, mint tavaly.
Az Orbán-kormány immáron tízéves kormányzása alatt hozzászokhattunk ahhoz, hogy mindig optimista jövőképet állít a lakosság elé. Most is azt állítják, hogy elegendő influenza elleni vakcina áll rendelkezésre, holott tudjuk azt, hogy a terhes nők és a három év alatti kisgyermekek beoltására szolgáló négykomponensű vakcinát az állam felvásárolta. Hogy kinek és milyen érdekből, ezt nem lehet tudni.
Sajnos a járvány brutális terjedése miatt elindult egy olyan nyilatkozatdömping, hogy van elegendő egészségügyi kapacitás, meg hogy a lélegeztetőgépek tekintetében (tizenhatezer darabot vásárolt a kormányzat háromszáz milliárdért) világelsők vagyunk, csak éppen szakavatott kezelők nincsenek ezekhez a gépekhez.
Már csak egy kérdés marad hátra, hány emberéletbe fog kerülni a járvány második, vagy ne adj’ isten harmadik hulláma, ha ez így megy tovább, és a koronavírus elleni vakcina csak a jövő év elején vagy annak közepén fog rendelkezésre állni?
A pedagógusokat ma a kormányzat beküldi a tünetegyüttest nem mutató, de fertőző tanulók közé, és immáron féltucat pedagógus halt meg emiatt. A középiskolákat és az egyetemeket be kellene zárni, és rá kellene térni az online-oktatásra.
A fiatalkorú gyerekek nem maradhatnak otthon szülői felügyelet nélkül, ezt mindenki tudja, és éppen ezért, hogy az ország gazdasága ne álljon le, az általános iskolákat hagyományos oktatási módban nyitva kellene hagyni, de a tanulókat és a pedagógusokat folyamatosan és rendszeresen tesztelni kellene a vírusra, hogy a fertőző személyeket ki lehessen szűrni.  
Remélhetőleg a kormányzat meghozza majd ezeket az intézkedéseket, bár amikor ezek a sorok íródnak, ebben még csak reménykedhetünk.

ábrahám

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva