Hát így van ez, CEU megy, Fundan jön. Emlékezzünk csak, annakidején a kormány milyen kitartóan és keményen lehetetlenítette el az Európai Egyetemet, a CEU-t, és toloncolta ki Bécsbe.
Lehet, hogy ez az új kínai egyetem idetelepítése a keleti nyitás jegyében zajlik? Persze első hangzásra dicséretes dolognak tűnik az, ha egy kormány elősegíti egy külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországra telepítését.
De az viszont nagyon is elgondolkodtató, hogy a Fundan kínai egyetem alapító okiratát – legalább is a híradások szerint – úgy módosították pár évvel ezelőtt, hogy abból eltűntek a szabad gondolkodásra és a demokráciára utaló mondatok. Helyettük klasszikusnak mondható államszocialista fogalmak jelennek meg, és persze – Kínáról lévén szó – nagy hangsúly jut a Kínai Kommunista Párt, mint egypártrendszer eszmei irányítására is.
Lehet, hogy régóta tervezik már az illetékesek ennek a kínai egyetemnek Budapestre való telepítését, de erről nem igazán lehetett hallani, hacsak arról nem, hogy Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke pár éve mindenféle gátlás nélkül megkoszorúzta Pekingben a kommunista hősök emlékművét. És most lám, itt az újabb konkrét gesztus, az ázsiai kommunista tekintélyelvű nagyhatalomnak, azaz Kínának.
Emlékszem 1989-re, a Tienanmen téri diáklázadásra, amely bebizonyította ennek a kommunista nagyhatalomnak, Kínának, hogy milyen veszélyes számunkra az egyetemi diákok önszerveződése. Emlékszem arra a képre, amikor a téren fegyvertelenül egy diák állt szembe a forradalmukat leverő tankkal, mely kép annakidején bejárta a világsajtót is. Ezt a jelenetet azután egy óriási vérengzés követte, melyet kínai katonák hajtottak végre a diákok ellen.
Évekkel később volt szerencsém Pekingben személyesen is eljutnom a Tienanmen térre, amely már akkor hírhedetté vált a világ szemében, mivel a kommunista erőszak szimbólumává vált. Érdekes volt megfigyelni, hogy az egyszerű pekingi polgárok még évekkel a véres események után is a téren csak suttogva mertek beszélni.
Arra is emlékszem, mint az első szabad magyar parlament tagja, hogy amikor hivatalos kínai küldöttség tett látogatást a parlament épületébe, sőt a díszpáholyba is beültek, a Fidesz padsoraiból a következők hangzottak el: „Pfúj, szemét diákgyilkosok!” Szabad György házelnöknek kellett őket leinteni, hogy ez egy diplomáciai látogatás, és őrizzük meg a parlament méltóságát. Ennyit a múltról, de azóta sokat változott a világ, hiszen a Fidesz már tíz év óta van hatalmon ebben az országban.
Elgondolkodtató az is, hogy a Filmművészeti Egyetem épületeinek eladása, és annak várható ellehetetlenítése, valamint az a folyamat, amely a kormány által kinevezett kuratóriumok sorozatban kezébe adja az egyetemi irányítást, látszatfüggetlenséget valósítva meg ezzel a mindenkori regnáló hatalomtól, árulja el azt számunkra, hogy a hatalomra jutott orbáni vezetés mit gondol a szabad demokratikus gondolkodásról, illetve az egyetemi autonómia intézményéről.
A Fundan egyetem alapító okirata lehetővé teszi a konkrét állami beavatkozást és szoros ellenőrzést az egyetemi ifjúság tekintetében, ami úgy tűnik rokonszenves gondolat Orbán Viktor számára. Mint ahogy az is, hogy megépítjük a Budapest-Belgrád vasúti pályaszakaszt, melyet a kínai selyemút XXI. századi folytatásának tekint a magyar kormány, persze kínai hitelből, amely beruházás a számítások szerint gyakorlatilag meg sem térül.
Az „egy a tábor egy a zászló” zászlaját már az egyetemi campusokra is kitűzeti ez a kormány.
Hát itt tartunk most napjainkban, és ehhez az újkori egyetemi honfoglaláshoz jó eszköznek tűnik a kormányzat számára a kínai kártya kijátszása.
ábrahám