Nagykőrös esetében a város intézményeit érinti a rezsidíj változása. Iskoláink, kórházunk, rendelőintézetünk és az Ady Endre utcai szociális otthon állami kézben vannak, de az óvodáink, az Arany János utcai idősek otthona és a kulturális központ a városhoz tartozik. Így a kiadások növekedése is az önkormányzat költségvetését terheli. Ráadásul ezek olyan intézmények, ahol nem lehet spórolni. Hiszen a gyermekekre fűteni kell, és egy csoportszobában akkor is annyit fogyaszt a világítás, ha egy ovis játszik benne, vagy ha éppenséggel húsz. Az idősek otthonában szintén nem lehet takarékoskodni, az ott élőkre fokozottan kell vigyázni. A kulturális központban sem lehet hideg nézőtérrel várni az érdeklődőket, ahogy a színpad reflektorait sincs mód kisebb teljesítményűre cserélni a spórolás jegyében… Lesz pénz a többletkiadásokra? Mennyivel emelkedik a rezsiszámla? Ráadásul ez a változás a költségvetési év közben történik, tehát ezt előre nem is lehetett betervezni, az évközbeni módosítás pedig nehéz feladat. És akkor még a többi ingatlant, a polgármesteri hivatal és a Humánszolgáltó Központ épületeit még nem is említettük. Ezekben is fűteni és világítani kell.
A város járműveinek tankolása ugyancsak komoly tehertétel, és itt sincs lehetőség a nadrágszíj összehúzására, hiszen a humánszolgáltató autójának el kell látni a támogató szolgálat feladatait és a szociális étkeztetés keretében sem lehet a rászorulóknak kerékpárral kivinni az ebédet. A KÖVA székházának rezsidíja mellett a megmaradt járművek tankolása újabb kihívást jelent. Mint ismeretes, a szemétszállítás már nem hozzájuk tartozik, így a kukásautók tankolása nem a KÖVA-t terheli, azonban a városgazdálkodási feladatok elvégzéséhez szükséges géppark, pl. fűnyíró gépek, kisteherautó, már jelentős kiadást okoz.
És ha mindez nem lett volna elég, akkor van egy másik terület, amely már eddig is bajban volt, és nem csak Nagykőrösön jelentett komoly kiadást az önkormányzatnak. Mint ismeretes, az orvosi ügyeletet szerződéses viszonyban 2014 októbere óta az Inter-Ambulance Zrt. látja el a városban. Az önkormányzat a kiadások folyamatos emelkedése miatt óriási összegeket költ a finanszírozásra. Lapunk is megírta korábban, hogy a jelenleg érvényben lévő, 2020. október 1. és 2022. szeptember 30. közötti időszakra szóló szerződés szerint két évre a „teljes körű központi háziorvosi ügyelet ellátása” 83.844.000,– forintjába kerül Nagykőrösnek. Ez vélelmezhetően tovább fog emelkedni, egyrészt az üzemanyagár drasztikus emelkedése miatt, másrészt a katás szerződéssel másodállásban ügyelő orvosok is kiesnek, ez szintén a költségek emelkedését jelenti.
A fenti rövid összefoglalóból is látszik, hogy a hivatalos propaganda ellenére, amely azt sulykolja, hogy a kormány mennyire megvédi a rezsicsökkentést és az áremelkedések nem is érintik az emberek többségét, a valóság az, hogy mindannyian fizetünk. Lehet, hogy a sárga csekken változatlan lesz a befizetendő összeg, de a vállalkozók be fogják építeni az árba az emelést, így a posta helyett a boltok pénztárain keresztül szedi be a kormány a hiányzó pénzt, az önkormányzatok pedig a költségvetésüket csoportosítják át, valahonnan elvéve a rezsinövekedés finanszírozásához szükséges pénzt, aminek végül szintén a lakosság fogja kárát látni.
könyvelő