Egy látványos flasmobbal vette kezdetét a rendezvény a Főtéren, melyben a helyi fogyatékkal élő fiatalok és Abony diákjai vettek részt.
- Az általunk képviselt fiatalok az iskolarendszerből kikerülve próbálnak a társadalomban helytállni. Szeretnének munkahelyet, családot, befogadóbb környezetet, önálló életet. Mindahhoz, hogy egy teljes önálló életpálya felépülhessen számukra, nagyon sok segítő, fejlesztő, foglalkoztatói munka áll még előttünk. Az első eredményes lépések sikeresen megtörténtek. Idén az abonyi önkormányzat támogatásával sok-sok év után elindul annak a nappali intézménynek a létrehozása, ahol a súlyosan fogyatékkal élők ellátása megvalósul. Hatalmas öröm lesz számunkra, ha végre megnyitja kapuit - osztotta meg lapunkkal gondolatait Járdányné Dóka Mária, az alapítvány vezetője.
A szervezet szakemberek vezetésével hangterápiás, zeneterápiás, valamint kézműves foglalkozásokat tart, ahol a fogyatékkal élő fiatalok jelentős eredményeket érnek el mozgáskoordinációs, valamint szellemi fejlődésükben.
- Óriási élmény számukra a közös tevékenység és az egészséges fiatalokkal végzett munka, ami a baráti kapcsolataik megerősítésének és a társadalmi beilleszkedésnek fontos eszköze - hangsúlyozta az alapítvány vezetője.
A rendezvény délelőttjén a nemezkészítő kiállítás és vásár keretében mutatták be kiemelkedő munkáikat, ahol lehetőség nyílt a kézműves darabok megvásárlására is. Az alapítvány legfőbb célja egy fejlesztőház, ill. nyitott műhely létrehozása, ahol a fogyatékkal élők, közösségben dolgozhatnak együtt egészséges társaikkal.
Ugyancsak délelőtt került sor az előzetesen meghirdetett rajzpályázat eredményhirdetésére is, melyre a település iskoláiból sok-sok pályázat érkezett. Az alkotásokból kiállítás nyílt a Kultúra Háza aulájában.
A tárlatok megnyitóját a zeneterápiás csoport előadása követte. Szemtanúi lehettünk, hogy a fogyatékkal élők és a helyi középiskolások között különleges és mély kapcsolat alakult ki az elmúlt időszakban. Büszkeséggel és elégedettséggel töltött el a köztük látható ragaszkodás, mely sokunkat megindított. A produkciókat dokumentumfilmek vetítése követte, ahol bepillantást nyerhettünk a fiatalok közösségi életébe.
Délután kerekasztal beszélgetésre hívta az alapítvány a segítő szervezeteket, ahol a lehetőségekről, célokról, eredményekről egyeztettek. Majd a hangfürdőzésbe „fülelhettünk” bele Szabóné Tóth Erika zeneterapeuta jóvoltából. A rendezvényt a budapesti MáSzínház esti előadása zárta.
Cikk és fotó: Darányi Erika