booked.net

Hírdetés

2019. augusztus 23., péntek 13:50

Az abonyi Bihari Ifjúsági Stúdió ismét kitett magáért. Márciusban mutatták be a Reflektor című darabjukat, amely hatalmas sikernek bizonyult. A lelkes társulat ezután sem pihent. Alig hunytak ki a Reflektor fényei, máris kigyúltak a balatoni SZOT üdülő lámpái. Augusztus 19-én egy újabb, más volumenű művel varázsolták el újra a nagyérdeműt.

A Reflektor útjukat kereső fiatalokról szólt, akik a saját bőrükön tanulták meg, hogy a hírnévért súlyos árat kell fizetni. A Ti amo, Balaton! egy fergeteges vígjáték, amely a drámai elemeket sem nélkülözve velős korrajzot mutat a harminc évvel ezelőtti rendszerváltásról.

– Azért választottuk a Ti amo, Balaton!-t, mert nagyon sok karaktert mozgat, így mindenkinek esélyt tudunk adni a társulatban, hogy megmutathassa, mit tud. Az is megfogott benne, hogy a ’80-as évek zenéit vonultatja fel, illetve több generációt ölel fel a történet. Van benne 55-60 és 18-20 éves karakter is – indokolta a darabválasztást a rendező, Balogh Tamás Zsolt.

– Nagy kihívás volt színpadra vinni ezeknek a számoknak a koreográfiáját, mert a modernebb, vagy klasszikusabb mozgásformákban vagyok otthon. Sok kutatást igényeltek, hogy korhűk maradjanak, de egyben látványosak is legyenek a színpadon – magyarázta Drávay Zorka, a darab koreográfusa. A nézők ráadásul nagyon jól ismerik ezeket a dallamokat. Egy generációt határoztak meg. A jelenlétük abszolút indokolt, hiszen még inkább megidézik a kor szellemét, ráadásul kiegészítik a történetet a hozzá igazított magyar szöveggel. Így nyert új értelmet a Gazebo vagy Gloria Gaynor világhírű dala.

A darab helyszíne egy balatoni SZOT üdülő, amit Bíró elvtárs (Fű Péter) vezet az élettársával, Évával (Fajka Zsanett) együtt, aki egy negyven évvel ezelőtti szerelmi csalódás miatt előítéletesen viselkedik az olaszokkal szemben. Miután mindkét fiuk, Gábor (Kocsis Zoltán) és Lajos (Szacskó Levente) ugyanabba az olasz lányba (Németh Eszter Stefánia) habarodik bele, – aki a családjával együtt Magyarországon nyaral –, évtizedes sebek tépődnek fel.

– A saját életkoromnál idősebb karaktert mindig nagy kihívás, nehéz feladat játszani, megjeleníteni – vallotta Fajka Zsanett. – 24 évesen nem rendelkezem akkora élettapasztalattal, mint az általam megformált szereplő, a 60 esztendős Éva. Nem csupán a korkülönbségről van szó. Évának két gyermeke van a színdarabban, akik közül az egyiket közel 20 éve nem látta már egy konfliktus miatt, ráadásul 40 éve várja vissza lánya apját, akinek eltávozása is mély sebeket hagyott benne. Mindezeken felül maga a történet egy olyan korban játszódik, amelyet a szereplőgárda tagjai csak hallomásból ismernek. Nem volt könnyű feladat Éva megformálása. Egyszerre határozott, feltűnő egyéniség, magyar nő létére olaszos temperamentummal, de emellett egy érzelmes, lágyszívű karakter. Minden oldala megmutatkozik a színdarab során. Nagyon sokat kellett gyakorolnom egyénileg és azokkal a kollégáimmal is, akikkel közös jelenetben játszom. Egymást segítve birkóztunk meg a feladattal, és alakítottuk ki a saját karaktereinket. A szöveges részeken kívül a dalok tanulására is nagy hangsúlyt fektettünk. A Ti amo, Balaton! magába foglalja a 80-as évek klasszikusait, amelyeket az érdeklődő közönség még álmából felkeltve is kívülről énekel.

Zsanett nem csak főszereplője volt a darabnak, hanem az egyik ének korrepetitor is. A távollétében Mocsári Alexandra segítette őt, aki az egyik olasz lányt, Monát keltette életre a színpadon. – Nagyon örülök, hogy ének korrepetitorként segíthettem az elmúlt időkben a többieknek. Együtt fejlődtünk a próbák alatt – mesélte.

A darab három korosztályt vonultatott fel, de a legidősebb szereplők is csak a 30. életévüket töltik majd be. Mindenkinek hatalmas kihívást jelentett egy idősebb karakter bőrébe bújni, például Fekete Fanninak is, akinek 17 évesből középkorú nővé kellett érnie. – A hatalmas korkülönbség mellett az eltérő személyiség is megnehezítette a karakter megformálását. Ez a szerep nagy feladat elé állított, de végül sikerült vele megbirkóznom, így az előadás napján egy 40 éves, hirtelen haragú nőként, Viviánaként léphettem színpadra a nagy családom, vagyis a “Grande Familia” kíséretében.

Szacskó Levente a Reflektorban a visszafogott, szerény Nicket alakította. A Ti amo, Balaton!-ban egy vagány ficsúrrá kellett válnia. – Nick komoly, szigorú, eltökélt karakterének megformálása teljesen más lelki állapotot igényelt, mint Lajos nőcsábász, csipkelődő, flegma karaktere. Nick gondolkodásmódja közelebb áll az enyémhez, de sokkal mélyebb ismeretet igényelt, míg Lajos karaktere felszínesebb, de tőlem távolabb áll. Ennek ellenére a Ti amo, Balaton!-ban Lajos jellemfejlődése sokkal látványosabb. A darab elején igazi Casanova, de a musical végére megtalálja egyetlen szerelmét, Alessandrát.

A nézői visszajelzések alapján Majoros Noémi Rosa-ja bizonyult a „legolaszosabb” karakternek. – Az olaszok nagyon temperamentumos és érzelmes emberek. Nem volt nehéz azonosulnom a szereppel, mivel én is ilyen személyiségnek tartom magam. Volt szerencsém már Olaszországban járni, így személyes tapasztalatokból, élményekből is építkeztem, valamint a felkészülési időszak alatt kedvenc olasz filmjeimet újra megnéztem. Nagy segítséget jelentett a karakterem átélésében, hogy szüleim nagy baráti köre lévén a darabban szereplő dalokon nőttem fel.

Fű Péternek szintén fontos a hitelesség. Ő Bíró elvtársat játszotta. Különösen ügyelt a megjelenésre, mert ebben a szerepben összpontosult leginkább a szocialista magyar ember személye. – Egy karakter megformálása csak akkor 100%-os a számomra, ha ebbe a jelmez is beletartozik. Nagyon is számít például a szemüveg színe, vagy az öltöny szabása.

A darab számos fordulatot és helyzetkomikumot tartogatott a nézők számára, akik vastapssal jutalmazták az abonyi színjátszós viszonylatban is nívós teljesítményt.

A darab további szereplői Jandácsik Pál, Vikartóczki Emese, Balogh Tamás Zsolt, Németh Eszter Stefánia, Kiss Tamás, Kocsis Zoltán, Majoros Noémi, Géresi Angéla, Kormos Kata, Drávay Zorka, Vörös Flóra, Enyedi Dorina és Vámos Bettina voltak. A pazar fényeket Guti Tivadar szolgáltatta, a hangosító Erdős József volt. Jébert József (Öcsi) tervezte a díszletet. Neki Balogh Tamás és Veres Ferenc nyújtottak segítséget. A darab producerei Bakosné Kocsi Judit és Debreczeni-Bakos Melinda voltak. A plakáton szereplő gyönyörű fotó Várhalmi Sándor munkája.

A megérdemelt siker tovább növelte a társulat lelkesedését. Már folynak a találgatások, hogy mivel örvendeztetik meg legközelebb az abonyi közönséget.

Jandácsik Pál

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva