Az idei év különleges dátum a Nagyabonyi Íjászok baráti köre számára, hiszen a társaság 10 évvel ezelőtt alakult meg. Két év múlva céljaik megvalósítása érdekében egyesületi formába szerveződtek. 2010. óta Nagyabonyi Íjászok Hagyományőrző és Sportegyesülete néven működnek.
- Számos abonyi fiatal és idősebb sportolónk van, akikkel járjuk az országot, de Szolnokról is csatlakoztak a klubhoz - tájékoztatta lapunkat Molnár Gábor, az egyesület vezetője, majd hozzátette: - Az országban működő íjász csoportokkal jó kapcsolatot ápolunk, támogatjuk egymás rendezvényeit. Meghívásukra főként történelmi íjász vetélkedőkön veszünk részt, és természetesen ők is rendszeresen képviseltetik magukat a mi versenyeinken.
- Sportolóink diákolimpiákon is megméretik magukat. Már van diákolimpiai 3., 6. és 9. helyezett íjászunk is - árulta el érdeklődésünkre Molnár Gábor, akinek kiemelt szándéka, hogy az egyesületet továbbfejlesszék, és stabil közösségként működjenek. - Szeretnénk bevonzani még több fiatalt, hogy ne csak az idősebbek „járjanak jól” ezzel a szerveződéssel - egészítette ki a fentieket.
Az egyre eredményesebb csoport azonban nincs könnyű helyzetben. Képzett edzőkkel, minél magasabb színvonalon tanítanák az íjászatot, de tavaly ősszel megszűnt a korábbi közös színterük, ahol gyakorolni tudtak. Jelenleg mindenki csak otthon, szűkös keretek között tud edzeni.
- Nehezíti a helyzetünket, hogy rengeteg eszközünk van, melynek tárolására egy szertárra is szükségünk lenne. Most azon dolgozunk, hogy minél hamarabb megfelelő területet találjunk e sport művelésére - tért ki a problémákra az egyesület vezetője.
A közel 30 fővel működő klub rendezvényére az ország számos pontjáról, szívesen érkeznek versenyzők, mert nemcsak barátságos fogadtatásban van részük, de rendkívül rendezett, kellemes környezetben hódolhatnak imádott sportjuknak.
A viadal az elmúlt évek tapasztalatain alapulva idén is gördülékenyen, biztonságosan zajlott le. Közel 130 íjfeszítő - többségük az íjászathoz illő díszes ruhában - vágott neki a megmérettetésnek, mely az örömíjászat és a történelmi íjászat mentén zajlott. A versenyzőknek a horgásztavat körbejárva, összesen 21 célt kellett meglőniük és leküzdeniük. Molnár Gábor a vetélkedés díjazására is kitért:
- Abony legeredményesebb íjászai elismerésben részesültek, ami medálban és ajándékban testesült meg. A bajnokok teljesítményének igazolására oklevelet állítottunk ki, és különdíjakat is kiosztottunk. Idén is meghirdettük az Abony legjobb íjászcsapata vándordíjat, melyet a nyertes csapat egy évig birtokolhat, és egy, saját logójukkal ellátott medált helyeznek el rajta.
A rendezvényt az önkormányzat is támogatta - tudtuk meg a Nagyabonyi Íjászok vezetőjétől, mellette pedig számos vállalkozás és magánszemély is közreműködött annak sikeres lebonyolításában.
Cikk és fotó: Darányi Erika