A XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt az 1956-os forradalom és szabadságharc. Egy igaz küzdelem volt az elnyomás, a diktatúra ellen.
Térségünkben is számtalan, a forradalom igazságához és a szabadságszeretethez méltó megemlékezést tartottak.
ABONYBAN a Kultúra Háza színháztermében rendezték az ünnepi műsort, melyen beszédet mondott Kavecsánszkiné Pál Erika, ezt követően pedig színvonalas műsort adtak a Kinizsi Pál Gimnázium diákjai. Az ’56-os műsort követően megkoszorúzták az 1956-os emlékművet a Millenniumi Emlékkertben.
NAGYKŐRÖSÖN a II. világháború és az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékművénél tartották a megemlékezést. Ünnepi beszédet mondott Dr. Bertalan Péter, a VERITAS Történelemkutató Intézet tudományos főmunkatársa. Gondolatait „Mit látott a falevél?”- címmel a Nagykőrösi Petőfi Sándor Általános Iskola 7. és 8. osztályos tanulóinak felejthetetlen műsora követte. A megemlékezést a koszorúzás zárta.
KOCSÉRON az ünnep alkalmából október 22-én kedden délelőtt az 5. osztály megkoszorúzta Utasi Ilona, az 1956-os forradalom kocséri áldozatának sírját.
Délután a községi ünnepi műsor az énekkar előadásával kezdődött (Presser Gábor: Arra születtünk - karvezető: Juhász Anikó). Majd a színjátszó szakkör mutatott be történelmi dokumentumok és irodalmi szemelvényekből álló, képekkel illusztrált műsort (szakkörvezető: dr. Lakatosné Rozsnyói Anikó). Hriagyel Csaba polgármester ünnepi beszédében főképp a kocséri eseményeket idézte fel, majd az énekkar a Kormorán együttes Ruszki Iván című dalával zárta le a műsort. Az emlékműnél a koszorúzás után mécsesek, gyertyák gyújtásával együtt emlékeztek fiatalok és felnőttek az 1956-os hősökre.
CSEMŐBEN 23-án délután került sor az ’56-osok előtti főhajtásra. Dr. Lakos Roland polgármester úr köszöntőjét Obrácz-Nagy Ágnes szavalata követte, majd a Csemői Ladányi Mihály Általános Iskola 4. és 8. osztályos diákjai műsorukkal járultak hozzá az ünnep méltóságának emeléséhez. Az ünnepség után elhelyezték az emlékezés és tisztelet virágait. A koszorúzáson fuvolán közreműködött Olgyay Dóra.
TÖRTELEN a Szent István téren emlékeztek a forradalom és szabadságharc 63. évfordulójára. Ünnepi megemlékezést tartott Godó Tibor, Törtel polgármestere, akinek beszédét Kiss Zsolt színművész zenés műsora követte. A megemlékezést az ’56-os emléktábla koszorúzása zárta.
Szívből gratulálunk, és köszönjük munkájukat a megemlékezéseken fellépő diákoknak és felkészítő tanáraiknak!
K.Zs.B.T.