„Az egyetlen dolog, amitől félnünk kell, az a félelem.” – mondta 1933-as első beiktatási beszédében Franklin Delano Roosevelt demokrata amerikai elnök. A nagy gazdasági világválság mélypontján úgy vélte, ha a nemzet sötét pillanatokat él át, akkor még nagyobb szükség van az őszinte beszédre. És retorikai fordulatával megmutatta, hogy a „félelem félelme” a matematikai szorzásnak megfelelően két negatívból pozitívot csinál, a tennivágyó cselekvésünk egyetlen, leküzdhető gátjának tekintjük, és a szabadságba vett önbizalommal túllépünk rajta. Más számítás vezeti a Fideszt, amely a félelemkeltést a saját politikai céljaira használja – derül ki Fókuszban rovatunk összeállításából.
Már nem elég a Magyarországon átcsörtető menekülthordák képe, kell az Óceániát fenyegető Emmanuel Goldsteinné maszkírozott Soros György is, aki nemcsak a modern barbárok vonulását szervezi komplett terv keretében, de ötödik hadoszlopként használja a civil szervezeteket is.
Ez a mai neo-kádárizmus ideológiai elődje idején készült a Tanú című filmszatíra abszurditását idézi. Az pedig még korábbi időkre emlékeztet, hogy a kisiskolásoknak, ha nem is a gonosz imperialisták, de a terroristák támadására kell készülniük. Hát csoda, hogy egy friss OECD-felmérés szerint csak a magyarok fele érzi biztonságban magát este az utcán, s a Fidesz abban bízik, hogy a mesterségesen gerjesztett félelem tavasszal győztes voksokra váltható?
A menekültektől amúgy a némiképp ellentmondásos propaganda szerint jól megvédett országban kialakított hangulatra jellemző, hogy ennél nagyobb hétköznapi félelemérzetet csak Mexikóban mértek – ahol tavaly a statisztikák gyűjtésének 1997-es kezdete óta a legtöbb 23 ezer emberölést regisztráltak.
A múltat idézi, és a mának üzen a Szellem rovat cikke is az éppen fél évszázada indult új gazdasági mechanizmusról. Aminek egyik legfontosabb tanulsága, hogy ahol egypárt az úr, a szabályok kény- és kedvszerint módosíthatók, a fékek és ellensúlyok pedig alig léteznek, ott nincs esélye a korrekt versenynek. Sem akkor, sem most!
Így, mint a Gazdaság rovat írásának körképéből kiderül, a látványos változást ígérő belvárosi szállodaépítéseknél is azoknak terem babér, akikre a szabályokat szablyák, s akik nem elsősorban piaci finesszel, hanem politikai kapcsolatokkal rendelkeznek.
Nem árt, ha nem is a tisztító tűzhöz, de a kormányhoz közel állnak azok az egyházak, amelyek bőséges karácsonyi pulykapénzre számíthattak. S mint a Magyarország rovatból kiderül, immár közéjük tartozik az amúgy egy ottfelejtett kinyilvánítás szerint, korábban az állami támogatásból nem kérő HIT-gyülekezete.
Amely nem félt köpönyeget fordítani, és a birtokában lévő ATV-t a félelmet gerjesztő kormányzati propaganda-hirdetések szolgálatába állítani.
Félnek a világban is, tudósok és politológusok szerint közelebb kerültünk az atomháborúhoz – még ha annak kitörése azért nem realitás – amióta Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un, észak-koreai vezető a maguk óvodai homokozójában arról vitatkozik, hogy kinek nagyobb a nukleáris indítógombja. (…)
Ibsen fojtott légkörű drámája, a Kísértetek kapcsán, Básti Juli, a Szellem interjújában elmondja: a családi bűn – és bűnhődés történet tanúsága az, hogy „Az elnyomás, a hazugság megnyomorít. Ott nincs tehetség, kibontakozás, gondolkodás, fejlődés. Csak nyomor és félelem.” És Rainer Werner Fassbinder óta tudjuk, hogy a félelem megeszi a lelket. Azokét is, akik terjesztik.”
Igen, a félelem szelleme kiszabadult a palackból, és kezdi megenni a magyar lelkeket. A kérdés most már csak az, hogy ki zárja vissza a rontás szellemét a palackba?
ábrahám