booked.net

Hírdetés

PERISZKÓP - Brutális forint romlás

2022. július 18., hétfő 20:18

Mindenkit megrázott a hír, hogy a magyar fizetőeszköz, a forint lejtőre került, és folyamatosan romlik az értéke. Annak ellenére, hogy az Európai Unió tagjai vagyunk, egy Euróért ma már közel négyszázhúsz forintot kell fizetni.

 

Ezzel kapcsolatban olvastam egy primitív „szakvéleményt”, mely szerint legalább a gazdagok nem mennek tengerpartra nyaralni, ha ilyen drága az Euró. Az illető csak azt felejti el, hogy rengeteg árut, többek között üzemanyagot is Euróért vásárolunk, ami óhatatlanul áremelkedéshez, inflációhoz vezet, ha ilyen gyenge a forint. Történetesen, ha valaki amerikai dollárt akar venni, az is négyszáz forint felett van ma már.

A kormány és a Magyar Nemzeti Bank nem igazán tesz semmi a forint romlása ellen, és az áremelkedést, a forint inflációját az orosz–ukrán háborúval magyarázzák. Elgondolkodtató az is, hogy a környező kelet-európai országok devizái közel sem romlottak olyan mértékben, mint a magyar forint. Pedig például a lengyelek jóval közelebb vannak a háborúhoz területileg, mint mi, magyarok. A lengyel zloty csak 4,5 százalékot romlott, miközben a forint az orosz–ukrán háború kitörése óta majd tizenöt százalékot veszített értékéből.

A legrosszabb helyzetben a nyugdíjasok vannak, hiszen passzív dolgozók lévén, nem igazán tudnak saját erejükből a helyzetükön változtatni. A kormányzat most megpróbál segítséget nyújtani nekik, és a nyugdíjemelést, valamint a tizenharmadik havi nyugdíjat ebben a hónapban fogja kifizetni visszamenőleg január 1-től. Ez valamit segít, de valljuk be, a brutális infláció elviszi a nyugdíjemelést.

A magyar kormány, de az MNB is váltig azt hangoztatja, hogy ha béke lesz Ukrajnában, akkor megáll az infláció Magyarországon is. Az orosz agresszív politika, mely most hadüzenet nélküli háborúba sodorta Oroszországot és persze Ukrajnát, melyet megtámadott, nem igazán békepárti.

Szóval arra számítani, hogy Ukrajnában kitör a béke, dőre remény, hiszen az ukránok hősiesen védik nemzeti függetlenségüket, miközben az oroszok fegyverrel próbálják letörni azt. Szakértők szerint ez a háború akár az év végéig is eltarthat.

De térjünk vissza a romló forinthoz, hiszen a magyar valuta a saját útját járja, amely nem más, mint a romlás útja.

Igen, egyre tragikusabban bukdácsol a forint a maga lejtős pályáján, amely értékvesztéssel jár. Mindehhez a kormánynak és az MNB-nek lényegében érdemi szava sincs, ami meglepő, de inkább tragikus.

A hivatalos álláspont az, hogy a világ fejlett országai recesszióban vannak, és ezek közé tartozik Magyarország is. Tegyük hozzá, az orosz–ukrán háborúra hivatkozni a forintromlást illetően igen csak gyenge és átlátszó próbálkozás.

Az viszont igaz, hogy a háborút követő béke monetáris szempontból eleve kiszámíthatóbb terep. Csak hát nem mindegy, hogy milyen béke jön létre. Mert az is békének számítható orosz szemszögből, ha Ukrajna felad minden ellenállással, és megadja magát a dicsőséges és szeplőtelen Oroszországnak, melyet Putyin elnök vezet.

Ma a forint sajnos a környező országok devizáinak sereghajtója lett értékromlását tekintve.

Ma pénzügyileg a jövőkép nem látszik sem a kormány, sem az MNB horizontján. A forint megmentésére irányuló kapkodó döntések aligha győznek meg bárkit is azok hasznosságáról, mert a forint tovább romlik és gyengül.

Nincs ma olyan pozitív hír sem belföldön, sem a világban, melyre a forint erősödéssel válaszolna. Magyarország megítélése gazdaságpolitikáját és gazdaságát illetően negatív a világban, mely értelemszerűen gyengíti a forintot. A gyenge forint viszont mindannyiunk életére kihat, hiszen ugyanazért a pénzért kevesebb árut tudunk vásárolni. Különösen így van ez az élelmiszerek tekintetében, ahol a pénzromlás, más szóval az infláció már húsz százalék. Az átlagos inflációs ráta lassan eléri a tizenöt százalékot Magyarországon, ami tragikus végkifejlethez vezethet.

Az emberek anyagilag ellehetetlenülnek, és az életszínvonal emiatt rohamosan csökkenni fog. Különösen ősszel lesz kritikus a helyzet, amikor a kormányzat leveszi az árak maximálását szolgáló ársapkát a különböző termékekről, mely cselekedet berobbanó inflációhoz vezethet.

Tragikus az, hogy az uniós pénzek megszerzése továbbra is bizonytalan, bár Navracsics Tibor tárcanélküli miniszter bizakodó és optimista hangot üt meg ezzel kapcsolatban. Csak hát egy fecske, azaz egy miniszter nem csinál még nyarat, hiszen a kormánynak a jogállamiság visszaállítása tekintetében kemény intézkedéseket kellene hoznia, hogy egyáltalán az európai pénzhez jusson.

Ez a helyzet most, és a jövő dönti el azt, hogy sikerül-e kimásznunk ebből az inflációs gödörből.

ábrahám

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva