booked.net

Hírdetés

Könyvvizsgálóval tisztáznák a korrupciós vádakat Törtelen

2022. december 20., kedd 20:04

Törteli olvasónk az alábbi levelet juttatta el szerkesztőségünknek, melyet változtatás nélkül, teljes terjedelmében adunk közre:

Közmeghallgatás Törtelen

2022. november 28-án hétfőn 19:30-kor közmeghallgatást tartott Törtel Község Önkormányzata a Polgármesteri Hivatal dísztermében. Az érdeklődők a testületi ülés előtt a folyosón várakoztak. A testületi ülés Czeróczki Ferencné alpolgármester asszony napirend előtti szóbeli előterjesztésével kezdődött. Az előterjesztés azt tartalmazta, hogy Törtel Község Önkormányzatának képviselő-testület könyvvizsgálási feladatok elvégzésére könyvvizsgálót fogad fel az önkormányzat gazdálkodásának felülvizsgálatára. Godó Tibor polgármester nem értett ezzel egyet és közölte, hogy az előterjesztés nem felel meg a jogi követelményeknek.

Ebből egy kis vita alakult ki, mivel pontosan úgy készült, mint a többi előterjesztés és az Alpolgármester Asszony elmondta, hogy annak tisztázására lenne fontos a könyvvizsgálat, hogy a lakosság körében elterjedt korrupciós ügyek és az önkormányzatot ért vádak tisztázva legyenek. Sajnos sem a képviselő-testület többi tagja nem mondott véleményt, sem a jegyző, akinek feladata lenne a törvényesség és a jogszabályok betartatása nem tisztázta ennek a törvényes lefolytatását. Csak ültek és hallgattak. A polgármester azonnali zárt ülést rendelt el az Mötv-re hivatkozva, hogy az ügy a személyét érinti. A jegyző végül javasolta, hogy vegyék fel napirendre az előterjesztést és utána el lehet rendelni a zárt ülést. A közmeghallgatás résztvevői elhagyták a tanácstermet. A döntésről nincs információnk, de vélhetőleg a határozat hamarosan megjelenik Törtel honlapján.

Ezt követően a 22 napirend gyorsan lement, majd 23. napirendi pontként következett a közmeghallgatás. Godó Tibor alpolgármester tájékoztatta a résztvevőket a 2023-as év költségvetési terveiről, beruházásokról.

Ezután a résztvevők kérdéseire került sor. Elsőként jelenleg a művelődési központban lévő óvodás csoport elhelyezésére kérdezett egy apuka, hogy szörnyű helyzet alakult ki hétfőn reggel. A pici óvodások 13 fokban voltak, mert a fűtést egy légkondicionáló berendezéssel próbálták megoldani, ami sajnos nem volt elég, hogy az óvodások megfelelő körülmények között töltsék a napot. Jaczina Zoltánné képviselő az óvoda vezetője elmondta, hogy sajnálatos ez az eset, de azóta a csoportot áthelyezték és megoldódott ez a probléma. A polgármester kiegészítésként elmondta, hogy a Malom be lesz zárva és az óvódás csoportok az orvosi rendelők szolgálati lakásába lesznek elhelyezve. (Nem tudom erre ki ad engedélyt, de az I. körzet szolgálati lakása jelenleg penészes, salétromos, tehát alkalmatlan óvodások elhelyezésére.)A bölcsöde felújításának összege 111 millió forint volt. Mi került ennyibe, hogy az Önkormányzatnak közel 60 millió forinttal kellett pótolni a kiadásokat. A kérdést Jaczina Zoltánné a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság elnöke kapta. Erre a kérdésre is csak részben kaptak választ a jelenlevők. Inkább ez is csak magyarázkodás volt és egy felsorolás, hogy a 2017-ben megnyert összeg felhasználásra miért 2022-ben került sor.

Utána több kérdés merült fel a beruházásokkal, költségvetéssel, utakkal, közbiztonsággal kapcsolatosan. Természetesen az óvodai beruházás is szóba került, hogy mikorra várható, hogy folytatják az építkezést és mennyi összegre lenne szükség és ezt honnan várja az Önkormányzat. Godó Tibor polgármester utolsó ígérete a 2022. december 31-i átadás, de természetesen ez ismét csak egy ígérgetés. Elmondta, hogy állami segítséget várnak, de egyelőre erre nincs lehetőség. Arra a kérdésre, hogy van-e valami más tervük azzal kapcsolatosan, hogy ha nem lesz állami segítség van-e rá valami más koncepció, azt válaszolta, hogy már gondolkodott lakossági összefogásban, hogy a lakosság segítségével, munkájával próbálják az óvoda egy részének rendbehozatalát megoldani.

Kérdés hangzott el a focipályával kapcsolatosan, de erre nem adott választ a polgármester, mondván, hogy ez a személyét érintő téma. Az orvosi rendelőkön lévő napkollektorok hasznosságáról is hangzott el kérdés, hogy kb. mennyi energiát termel és mennyi pénzmegtakarítást jelent ez az Önkormányzatnak. A jegyző azt a választ adta, hogy a két orvosi rendelő nullás, a művelődési ház kb. 50%-os megtakarítást jelent a villanyszámlánál. Az egyik résztvevő kérdésére, hogy az óvodai beruházás eddig mennyibe került és mennyi még az a kiadás, ami várható, azt a választ kapta a polgármestertől, hogy kérjen erre írásos közadatigénylést. Egy másik jelenlévő közölte, hogy ez egy szóbeli közadatigénylés, így legyen szíves kezelje úgy és a jogszabályban előírtak szerint írásban válaszoljon rá. Kérdésként hangzott el, hogy az eddig eladott ingatlanokból mennyi bevétele származott az Önkormányzatnak és azt mire használta fel, de sajnos erre a kérdésre nem kaptunk választ. Szóba került a falu arculata, a sok szemét, a közbiztonság, a főtér kopársága, a templom és környéke sajnálatos helyzete, de megnyugtató válasz nem volt ezekre a kérdésekre. A falu központjában hetek óta látható „hajléktalan” elhelyezésére is érkezett kérdés. Az Önkormányzat nem tud erre megoldást, illetve elhangzott, hogy nézzük meg a városokat ott is vannak hajléktalanok. Temető út felújítására 132 millió forintot nyertünk. Kérdés hangzott el, hogy miért nem a sáros utcákra fordítjuk ezt az összeget. A válasz az volt, hogy csak belterületi főútvonal utcáira használható fel.

Az a kérdés is elhangzott, hogy miért van az, hogy a környező településünkön minden fejlődik, a pályázaton elnyert beruházások rövid időn belül elkészülnek, nálunk meg évek mire valami kész lesz. Így persze, hogy többe kerül, hiszen az árak egyre feljebb mennek. A válasz az volt a polgármestertől, hogy jött az ukrán háború, meg a covid és „Törtelen nem olyanok az adottságok”. A befejező kérdés pedig: MIKOR LESZ FALUGYŰLÉS?

Godó Tibor polgármester 2023. márciusára ígérte.

A közmeghallgatáson a feltett kérdésekre részben kaptak választ a résztvevők. De legalább ott lehettek és feltehették azokat. 20:30 órakor a polgármester bezárta az ülést.

A sajtóetika szabályai szerint a levélben megfogalmazottakkal kapcsolatban természetesen megkerestük Godó Tibort, Törtel Község polgármesterét, aki a következőket monda el lapunknak:

Godó Tibor: Először is, csakhogy tegyük rendbe a dolgokat: a közmeghallgatás napirendi pontjának címe nem az, amit Ön felolvasott nekem az olvasói levélből, hanem „A 2023-as költségvetés megállapításáról szóló rendelet megalkotásához, a település közbiztonságához, és a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról szóló rendelethez kapcsolódó kérdések és javaslatok megvitatása a települést érintő energiaracionalizálás tükrében”.

A képviselő-testületi ülést bizottsági ülések előzték meg, ahol nem került benyújtásra sürgősségi indítvány, viszont a testületi ülésre igen. Ezt az indítványt Ceróczki Ferencné alpolgármester nyújtotta be „Előterjesztés Törtel Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2022. november 28. napján tartandó rendes ülésére sürgősségi indítványként tárgyalandó napirendi pontként, könyvvizsgálói feladatok ellátása tárgyában” – címmel. Az előterjesztésnek volt egy melléklete is, ami egy könyvvizsgáló megbízására irányuló szerződés tervezet. Én akkor elmondtam, hogy ezt sürgősségi indítvány formájában benyújtva nem lehet felelősen megtárgyalni, hisz a szerződés tartalmát nem lehet ilyen gyorsan átfogó képet kapva megismerni, arról nem is beszélve, hogy nincs mellette több árajánlat, amelyből látható lenne a megbízási díj realitása vagy irrealitása.

Feltettem a kérdést, hogy az Alpolgármester miért sürgősségi indítványba hozta be ezt a kérdést, hiszen erre lehetett volna készülni, és akkor érdemben tudnánk tárgyalni róla? Erre az volt a válasz, hogy a Polgármester Úr személyét és a Képviselő-testületét is korrupciós vádakkal illetik a településen, ezért szeretné minél gyorsabban ezt a vizsgálatot megindítani.

Éppen ezért, mert elhangzott az, hogy a személyemet érinti, nem kívántam ezt nyilvánosan megtárgyalni, ezért ragaszkodtam a zárt üléshez. Idéztem az Mötv. megfelelő szakaszait, és így vita ezzel kapcsolatban nem is alakult ki. Zárt ülés keretében első napirendi pontként tárgyaltuk meg a sürgősségi indítványt. Ez azt jelenti, hogy a lakosságnak ki kellett mennie addig, amíg erről értekeztünk.

Heti Hírek: A zárt ülésen elhangzottakról természetesen nem kérdezem, hisz az ott történtek titkosak, ellenben a határozat nyilvános. Milyen döntés született?

Godó Tibor: A Képviselő-testület 5 igen, 1 nem szavazattal elfogadta a könyvvizsgálói feladatokra benyújtott előterjesztést. Másnap tüzetesebben átnéztem az előterjesztést és a határozatot, amit a testület elfogadott, és azt állapítottam meg, hogy az előterjesztés nem felel meg sem az alaki- sem a tartalmi követelményeknek, ezért úgy döntöttem, hogy polgármesteri vétót fogok bejelenteni. Ezt 2022. december 1-jén elkészítettem, és a Képviselő-testület részére kiküldtem.

Heti Hírek: Mit jelent ez a polgármesteri vétó?

Godó Tibor: Azt, hogy a meghozott határozat nem hajtható végre. Részletesen kifejtettem, hogy miért is hibás az előterjesztés és a határozat, és ezért az Mötv. értelmében kezdeményeztem a javaslat újra tárgyalását.

Heti Hírek: Nézhetünk egy-egy példát arra, hogy milyen pontokban nem felelt meg a javaslat és a határozat?

Godó Tibor: Természetesen! Például hiányzott a jogszabályi háttér bemutatása, hiányzott az érvek-ellenérvek bemutatása a témával kapcsolatban, valamint az anyagi kihatású döntések esetén az önkormányzat költségvetésére gyakorolt hatásának bemutatása. Olyan összegű könyvvizsgálatról szólt ez az előterjesztés, ami álláspontom szerint a mostani megszorítások mellett nem célszerű. Összefoglalva, szerintem jogszabálysértő módon keletkezett mint az előterjesztés, mind a határozat, ezért éltem a vétó lehetőségével. Ha a polgármesteri vétót követő 15 napon belül újra benyújtják az előterjesztést, akkor természetesen a következő ülésen napirendre kerül. Felhívtam arra is a figyelmet, hogy minimum 3 árajánlat szükséges a javaslat elfogadásához.

Heti Hírek: Térjünk rá a közmeghallgatás témáira.

Godó Tibor: Én elsősorban a meghatározott témában szerettem volna a lakosság véleményét meghallgatni, a gazdasági, a szociális kérdésekről, a közbiztonságról… Sajnálom, hogy erről kevés szó esett. Az egyik törteli lakos azzal állt elő, hogy én köteles vagyok a kérdésekre válaszolni. Persze, ezt én is így gondolom. Válaszolok is, ha tudok. Ha utána kell nézni a válasznak, akkor pedig a lehető legrövidebb időn belül (15 nap) ezt megteszem és írásban eljuttatom a választ.

De nézzük az óvodát. Valóban igaz, hogy egy hétfő reggel nagyon hideg volt, mert hétvégén nem volt fűtés és nem melegedett fel az épület olyan gyorsan, ahogy arra szükség lett volna. De nem fűthetjük a jelen helyzetben a megszokottak szerint a Malom épületét, mert akkor több millió forint lenne a gázszámla, amit képtelenség kigazdálkodni, ezért keressük a legmegfelelőbb megoldást. A következő ülésen fogunk arról dönteni, hogy a művelődési dolgozók hol folytatják a munkát a fűtési szezonban. Az óvodások nem mennek az orvosi szolgálati lakásba, hanem az „A” épületben a törvényi előírásoknak megfelelően átalakítást végzünk, kialakítjuk a vizes blokkot, és ott lesz az óvodai csoport. A művelődési munkatársak vagy maradnak a saját irodájukban, ha le tudjuk választani a helyiségüket a teljes épület fűtéséről, ha nem, akkor ők is az „A” épületben végzik majd a munkát.

A közmeghallgatáson lakossági kérdésre részletesen ismertettem, hogy a bölcsőde-felújítás miért haladt lassan. 2018. szeptemberben nyújtottuk be a pályázatunkat. A döntés 2019 júliusában született meg, a támogatói szerződés aláírására pedig 2019. októberében került sor. De természetesen egy év után már más árakról kellett beszélnünk… Éppen ezért igényelhettünk és igényeltünk is a pályázatkezelőtől 7,5 millió forint plusz forrást. A vállalkozóval úgy kötöttük a szerződést, hogy amint megkapjuk a plusz 7,5 millió forintot, akkor lép hatályba a szerződés. Ez 2021. októberében történt meg! Ehhez képest 2022. októberében átadtuk a bölcsődét! Ráadásul a további áremelkedések miatt módosítani kellett a vállalkozói szerződést is. Így valójában 49,8 millió forintot biztosított – a pályázati forráson túl – a beruházás teljes megvalósítására az önkormányzat.

Az óvodafejlesztéssel kapcsolatban kártérítési igényünk van a vállalkozó felé, mert kárt okozott, több, mint 100 millió forint értékben. Ez az ügy folyamatban van. A támogatást pedig a kialakult válsághelyzetre tekintettel most még nem kaptuk meg, erről mellékelem Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter levelét.

Összegezve: határozottan kijelenthetem, hogy az összes önkormányzati beruházás a törvényes kereteknek megfelelően működött és működik is a továbbiakban!

Lapunk megkereste Czeróczki Ferencné alpolgármester asszonyt, aki arról tájékoztatott, hogy újra benyújtásra kerül az előterjesztés.

K.Zs.B.T.

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva