booked.net

Hírdetés

A Fidesz nemzeti értékké nyilvánította az Önkormányzati Híreket

2023. június 13., kedd 18:55

A Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottság április 25-én megtartott ülésén az Önkormányzati Hírek Nagykőrös névre keresztelt, sokak szerint kizárólag a fideszes városvezetés propaganda céljait szolgáló újságot és annak különszámaként megjelenő, főként a városvezetőket ábrázoló fotókkal teletűzdelt naptárt, mint nemzeti értéket, felvette a Nagykőrösi Települési Értéktárba.

 

A döntést követően – még aznap, április 25-én – a Szolnokról bejáró, Czira Szabolcs kabinettagjaként az ellenzéki képviselőket lejárató „véleménycikkeket” író Horváth Tibor Gyula kérelemmel fordult saját főnökéhez. A polgármestertől tulajdonosi hozzájárulást kért ahhoz, hogy a lapnak – mint nemzeti értéknek –, a Pest Vármegyei Értéktárba való felvételét kezdeményezze.

A május 25-i képviselő-testületi ülésre benyújtott előterjesztésben Czira Szabolcs azt írta, hogy az Önkormányzati Hírek Nagykőrös újság „értékteremtő munkát végez helyben, a lapban számos interjú, aktualitás, óvodai és iskolai, egyházi és sportesemények, valamint közérdeklődésre számot tartó információk jelennek meg, ezért támogatásra javaslom az Önkormányzati Hírek Nagykőrös újság és annak különszámaként megjelenő naptár Pest Vármegyei Értéktárba történő felterjesztését, és ezzel összefüggésben a tulajdonosi hozzájárulás kiadását annak szabad felhasználásáról”.

A napirend tárgyalása során Zágráb Nándor kért szót, akiről heti rendszerességgel jelennek mocskolódó írások a „nemzeti értékké” nyilvánított lapban, Horváth Tibor aláírásával.

Elsőként afelől érdeklődött, hogy milyen előnyei származnak egy ilyen döntésből az önkormányzatnak? Másik megjegyzése Horváth Tibor felé szólt – aki mint a polgármesteri hivatal alkalmazottja, jelen volt az ülésen –, hogy fejtse már ki, mit is gondol értéknek a lejárató cikkekben?

Horváth helyett a fideszes képviselők vetették be magukat, az újságban és a Facebookon mocskolódó polgármesteri hivatali dolgozó hallgatott. Zágráb Nándor nem ment el szó nélkül emellett, elmondása szerint Horváth „nagyon keményen vigéckedik az önkormányzati újság hasábjain, írogatja a cikkeit, kíváncsi vagyok, hogy van-e itt bátorsága elmondani a véleményét, vagy csak az újságban nagyhuszár, ott mer írogatni”. Majd ismét felkérte, hogy mondja el, mi abban az érték, amit róla ír? Czira Szabolcs szerint ezt a folyosón kell megbeszélni, nem a teremben. Zágráb úgy vélte, ha Horváthnak van bátorsága, akkor elmondja, hogy miért ír ilyen értékesnek mondott cikkeket.

Czira Szabolcsnak visszatérő témája, hogy őt hányszor választották meg, ezzel próbálva igazolni az általa beterjesztett javaslatokat, így tromfolva le az ellenzéki, listásnak degradált képviselőket. Zágráb szerint Czira csak azért polgármester, mert ő volt a Fidesz jelöltje, ha Kustár Tamást indította volna a párt, akkor ő ülne ott. A képviselő ezzel arra célzott, hogy nem Czira személyes érdemei miatt szavaztak rá, hanem a párt miatt. Ezt érvényesnek tartja Körtvélyesi Attilára is. Czira Szabolcsot szemmel láthatóan felzaklatták Zágráb Nándor érvei, és ideges kiabálásba kezdett, ami csak akkor csitult, amikor a képviselő rendre utasította: „Polgármester úr hallgasson meg, én is meghallgattam az értékes mondanivalóját!”

Érdekes, hogy az Önkormányzati Hírek hasábjain keménykedő Horváth Tibornak – Zágráb Nándort idézve – nem volt bátorsága szemtől szembe válaszolni a képviselőnek, csak zavart pislogásra futotta.

A vita végén a Fidesz névszerinti szavazást kért, ami csak arra volt jó, hogy egyértelműen kiderüljön, az Önkormányzati Hírek Nagykőrös nevű kiadvány „és annak különszámaként megjelenő naptár, mint nemzeti érték szabad felhasználását és Pest Vármegyei Értéktárba történő felterjesztését” csak a fideszes képviselők szavazták meg, a három ellenzéki városatya nem támogatta.

Mi az az Értéktár Bizottság?

A nagykőrösi önkormányzat képviselő-testülete a magyar nemzeti értékek és a hungarikumok gondozásáról szóló kormányrendeletben foglaltak alapján hozta létre a Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottságot. Az Értéktár Bizottság a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvény alapján azonosítja a településen fellelhető nemzeti értékeket, létrehozza a településen fellelhető nemzeti értékek adatait tartalmazó gyűjteményt, és megküldi azt a Megyei Értéktárba.

Az értéktárba az elmúlt években a következő értékeket vette fel a bizottság: „Nagykőrösi pusztai tölgyesek”, „Kőrösi keringő” díszgalamb, „Nagykőrösi möggy”, „Arany-út”, „A múlt ipari értékeinek megőrzése. Élet a Nagykőrösi Konzervgyárban 1965–90-ig” DVD filmanyag”, „A Toldi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium Kőrisfái”, „A Toldi Miklós Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium tudást és hagyományt megőrző faragott emlékoszlop és harangláb együttese”, „Nagykőrösi Vásárok”, „Varga Imre: Bor Kalán című köztéri alkotása”, „Varga Imre: Nagy Tanári Kar szoborcsoport című alkotása”, „Stróbl Alajos: Arany János és a vén gulyás című alkotása”, „Zala György: Hősök emlékműve című alkotása”, Nagykőrös történelmi városközpontja, Erdélyi Erzsébet: Kincsvadászat Nagykőrösön. Helyneveink nyomában c. kiadvány, „Félremagyarázott és elhallgatott igazság! Egy aljas kor, aljas titkai!” c. 2016. évi országos múltfeltáró pályázat díjnyertes alkotásai, Halász Zsigmond vívómester életműve, munkássága; piaccsarnok.

A Nagykőrösi Települési Értéktár Bizottság összetételében 2022-ben történt változás. Sajnálatos módon a bizottság két tagja, Szabóné Irházi Zsuzsanna és Karsay Istvánné elhunytak, helyükre Czira Szabolcs polgármester indítványára – aki egyben a három tagú bizottság elnöke is – Tényi András főépítész és Rácz Péter helytörténész került. Ők azok, akik szerint az ellenzéket mocskoló Önkormányzati Hírek nemzeti érték. 

könyvelő

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva