booked.net

Hírdetés

Notesz - Miért beteg a magyar futball?

2017. július 19., szerda 19:12

Ezt az örökérvényű kérdést még Végh Antal író tette fel annakidején, és ez a kérdés az andorrai amatőr csapattól elszenvedett 0-1-es foci vereség után még aktuálisabb.

A foci Magyarországon mindig túlságosan is összefonódott a politikával, hiszen például a Rákosi diktatúra idején, 1954-ben érte el a legnagyobb sikerét a magyar foci válogatott, a VB. döntőben a németektől kaptunk csak ki, és így lettünk másodikak, a magyar közvélemény közfelháborodására. Ki gondolta volna akkor, hogy ennél van még sokkal lejjebb is!

Sokan mondják azóta is, hogy a focit huszonketten játsszák, és a végén mindig a németek győznek…

Kádár Jánosnak is volt kedvenc focicsapata, ugyanis ő elkötelezett Vasas-drukker volt. A Vasas így mindig is – azokban az időkben – a magyar NB-I élcsoportjában szerepelt.
Legutóbb Orbán Viktort láthattuk a televízióban, amikor kedvenc válogatott focistájával, Dzsudzsák Balázzsal „véletlenül” találkozott. Látható volt, hogy miniszterelnökünknek mindene a foci, és a szokásos szigorú arckifejezését gondtalan gyermeki öröm töltötte el, ahogy lapolgatták közösen egymás vállát a válogatott focistával.

Némileg Kádárt utánozza Orbán azzal is, hogy neki meg a Felcsúthoz közeli Videoton a kedvenc csapata, és elvárja tőle a bajnoki címet.
Orbán egyébként a saját tulajdonában lévő telekre – igaz ötven évi ingyenes használatra – felépíttette a felcsúti Puskás Akadémia stadionját az azóta elhunyt Makovecz Imre építész tervei alapján. De ez a futball akadémia sem működik úgy, ahogy kellene, bár ömlenek hozzá az állami milliárdok, főleg TAO formájában „önkéntes” vállalatvezetői felajánlások alapján.

Az is érdekes, hogy az OTP Bank Liga csapatainak túlnyomó többségét vagy oligarchák, vagy politikusok uralják, vezetik.
Ebből az következik, hogy a magyar futball az első ligától kezdve az utolsó önkormányzati csapatig át van politizálva.

Az átpolitizálás természetesen pénzesőt is jelent, és lehet, hogy éppen ezért tart ott a magyar futball, ahol tart. Mert a pénz önmagában nem old meg semmit, de arra jó, hogy számolatlanul foglalkoztasson edzőket, meg túlfizessenek játékosokat, akik képtelenek a nagy jólétben valódi sportteljesítményre. De ez a futball őrület a határon túli magyarok lakta területre is kihat, ott is foci akadémiák és stadionok jönnek létre, melyből emlékeztetőül csak néhányat említsünk: Sepsiszentgyörgy, Topoja, vagy Dunaszerdahely és Csíkszereda.

Ezekre a helyekre a magyar kormány milliárdos juttatásokat ad.

Mészáros Lőrinc is beszállt ebbe az üzletbe, hiszen Eszéken egy helyi csapatot vett meg, amely majd a horvát felnőtt bajnokságon indul.

Visszatérve a válogatott szereplésére, Bernd Storck szövetségi kapitány sem csinált nyarat, mint német külföldi fecske a magyar fociból, hiszen példátlan negatív szériát produkált a csapattal: a legutóbbi négy meccset úgy vesztette el a magyar válogatott, hogy még gólt sem tudtak rúgni.

Bizony Magyarországon, de nevezzük inkább Futbóliának a politika rendszeresen túltolja a biciklit, hiszen minden újkori politikai vezető a II. Világháború után politikai tőkét akart kovácsolni a fociból. De van egy örök szabály, mely alól a magyar foci sem kivétel: a magyar válogatott sikereihez kellenének a magyar klubok jó teljesítményei is. Nos, ez hiányzik a fentebb már említett átpolitizálás és túlzott anyagi szemléletű gondolkodás miatt.

Végh Antal kérdésére válaszolva csak azt lehet mondani, hogy emiatt beteg a magyar labdarúgás!

ábrahám

Kapcsolódó hírek

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva