Az egyik ma már közismert kifejezés az „igazából” szó. Mintha az illető folyamatosan hazudna, de most igazából igazat akarna mondani. A másik szó, melyet a közbeszédben használnak, és új divatos kifejezés lett, az pedig a „történet”. Aztán össze is lehet kapcsolni ezt a két szót, imígyen: a történet igazából arról szól, hogy…
Eszembe jutnak a XIX. század nyelvújítói, akik nem két szót alkottak meg, hanem a szép magyar beszédet, igaz, hogy ott is voltak túlzások. Például az egyik nyelvújító Helmeczy, akit csak az akkori közbeszéd így titulált: Helmeczy, ki a szókat elmetszi!
Egyébként nagykőrösi vonatkozása is van az ügynek, hiszen utcát is neveztek el róla Nagykőrösön, méghozzá a Kecskeméti útról nyílik, ahogy jövünk befele a városba, a rendőrség után jobbra az első utca.
De máshol is tapasztalhatjuk nyelvünk torzulását, például a facebookon. Itt nem divat – legalább is az esetek túlnyomó többségében – kifejteni a valódi mondanivalót, elég, ha csak egy csípős, udvariatlan, sértő sommás mondattal az illető lezárja a vitát, vagy röviden leírja a belé sulykolt előítéletet.
Régebben a szép magyar beszéd arra való volt, hogy az ember kifejtse gondolatait, és érveket érvekkel ütköztessen. Általában csak azok írtak, akiknek volt érdemi mondanivalójuk, és persze ehhez kapcsolódó műveltségük is.
Manapság sokan kérkednek a műveletlenségükkel, a butaságukkal, és a primitívségükkel. Már tv-műsor is készült az ilyenekről, például a Viasat3 Észbontók című műsora. Mellbevágó és brutális az a műveletlenség és ismerethiány, melyet az ottani fiatal, jól szituált szereplők mindenféle gátlás nélkül bemutatnak. Soha nem gondoltam volna, hogy az emberi butaság bemutatása egyszer majd tv-műsor is lesz.
Aztán azt is tapasztalhatjuk, hogy egyes képzett emberek pusztán hobbiból – megfelelő politikai támogatottsággal – azt hirdetik, meghamisítva a történelmet, hogy mi a hunokkal vagyunk rokonnép, és a már történelmileg bizonyított finnugor származást tagadják.
Persze, értem én, hogy a rómaiakat megleckéztető, de gyermekkorában az ott felnövekvő hun Attila király kapóra jön néhány politikusnak, akik viszont – magyarok lévén – az EU-t kívánják megleckéztetni.
A történet igazándiból arról szól, hogy ilyen politikai és történelmi háttérrel valamiféle új magyar mítoszt próbálnak egyes politikai vezetők az egyszerű emberekkel elhitetni. Ehhez még a NAT-ot is felhasználják, saját szája ízük szerint torzítva a világ- és a magyar történelmet.
Divat lett az áltudományosság, és a primitív nyelvújítás…
Ezek után már csak egy kérdés maradt: mi lesz a jövőben a most még fiatal és fogékony generációval?
Kocinkó