A Rákóczi iskola ügye először a képviselő-testületi ülés előtt megrendezett közmeghallgatáson vetődött fel. Liszkai-Szalai Noémi, a Rákóczi iskola szülői munkaközösségének vezetője lépett a mikrofonhoz és emlékeztette a résztvevőket az iskola állapotára. Felidézte: az intézmény Kecskeméti út 39-41. számú főépületének Fürj utcai, úgynevezett Majtényi-szárnyát 2021 augusztusában lezárták, így kb. 180 négyzetméter terület esett ki a használatból. Ezt az épületrészt az 1700-as évek végén építették, itt szinte semmilyen felújítási munkák nem voltak évtizedek óta. Az oktatás biztosításához az iskola udvarán négy mobiltermet helyeztek el. Liszkai-Szalai Noémi hangsúlyozta: ezek nagyon kulturáltak, szépek, de végleges megoldást nem jelentenek. A Rákóczi iskolában közel háromszáz nagykőrösi gyermek tanul és negyvenkét alkalmazott dolgozik, akik szívvel-lélekkel végzik munkájukat. „Akik ide írattuk gyermekeinket, elégedettek vagyunk a pedagógusok munkájával, ragaszkodunk a Rákóczi iskolához” – húzta alá.
Elárulta, hogy a tavalyi évben a szülők nagyon megörültek annak a hírnek, hogy a volt szakmunkásképző intézet Rákóczi utcai épületét megkaphatja az iskola, de ez – nem tudják miért – nem valósult meg. Kiemelte: a jelenlegi iskolaépületek a város főútján, a Kecskeméti úton, frekventált helyen állnak. Jelenlegi állapotukban, a szépnek nem mondható homlokzatukkal rontják a városképet. Aggodalommal tölti el a szülőket, hogy a piaci kereszteződésben épülő körforgalom építése hogyan hat az alsótagozat épületeinek állagára, a zaj és a légszennyezettség milyen mértékű lesz? Végül összegzésként elmondta: mindhárom iskolaépület önkormányzati tulajdon, amelyben nagykőrösi szülők nagykőrösi gyermekei tanulnak. Hogyan tud az önkormányzat segíteni a Rákóczi iskolának? – tette fel a kérdést a szülői közösség vezetője.
Czira Szabolcs válasz helyett arra kérte a megjelent szülőket, hogy vegyenek részt a „Ceglédi Tankerületi Központ által fenntartott Nagykőrösi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola intézményi átszervezésének véleményezése” című napirend tárgyalásán.
A polgármester a napirenddel kapcsolatban elmondta, hogy április 22-én kapott levelet Fodor Gábortól, a Ceglédi Tankerület vezetőjétől, amely szerint új telephely jön létre a Ceglédi út 24. szám alatt (Toldi iskola), maximum 170 fős létszámmal. Az elképzeléshez kérte a tulajdonos önkormányzat véleményét. Utána újabb levél érkezett Nagykőrösre, amelyben arról számolt be az igazgató, hogy az átszervezést az alkalmazotti közösség 63 százaléka támogatta, azonban a szülői szervezet, az iskolaszék és a diákönkormányzat nem élt a véleményezési jogával. Miután a polgármester meghívta a tankerület vezetőjét a május 26-i ülésre, ő jelezte, szabadságát tölti, nem tud arra elmenni.
László Ferenc felszólalásában „végtelenül inkorrektnek” nevezte a tankerület viselkedését, mert így alapvető információkhoz nem jutnak. Szerinte a tankerület vezetőjének vannak helyettesei, munkatársai, akik eljöhettek volna, hiszen ha a vezető a szabadságát tölti, nem áll meg az élet. László Ferenc szerint jó lenne tudni, hogy a maximum 170 fő kiket takar pontosan? A szülők vállalják, hogy a Rákóczi iskola beiskolázási körzetén kívül, a város déli feléből majd az északiba hordják a gyerekeket? Emlékeztetett: a tankerület részéről konkrét ígéret hangzott el korábban az új épület tervezéséről, építéséről, a minisztérium illetékese járt is Nagykőrösön. Hogy áll ez az elképzelés? „Annyi mindenre költ az állam, százmilliárdokat dobálnak ki az ablakon, jusson a Rákóczi iskolára is” – mondta határozottan László Ferenc, majd hozzáfűzte: „ezt Földi képviselő úrnak üzenem”.
Czira Szabolcs szerint a volt ipari iskolában nincs olyan állapotban a világítás, a fűtés, a nyílászárók, hogy meginduljon benne az oktatás, és a legnagyobb probléma, hogy nincs tornaterme.
Az ülésen jelen volt Tóthné Patonai Csilla igazgató is, aki a polgármester kérdésére csak annyit válaszolt, hogy „nincsen felhatalmazásom, hogy nyilatkozzak az intézménnyel kapcsolatban, úgy gondolom, hogy a tankerületi igazgató úr jogosult erre”.
Körtvélyesi Attila a Fidesz frakció álláspontját ismertette, miszerint ők elutasítják a tankerület javaslatát, nem értenek egyet a Toldi iskolába költözéssel. Álláspontjuk szerint a lezárt szárny helyére új épületet kell építeni, addig viszont az osztályok maradjanak az udvaron álló konténertantermekben.
Zágráb Nándor szerint amit a Fidesz előterjesztett, az látszólag pozitív, kérdés, hogy lesz-e erőforrás vagy sem? Felhívta a figyelmet, hogy jelen pillanatban mindenhonnan vonják ki a pénzt, ezért Körtvélyesi javaslatának akkor van értelme, ha adnak neki határidőt, hogy az országgyűlési képviselő és a város vezetése három hónapon belül megteremtik az építkezésre a pénzt. „Ha megteremti az erőforrásokat, akkor ez egy jó javaslat, ha nem, akkor más úton kell járni, mert különben minden marad úgy, ahogy most van” – jegyezte meg.
A vita végén a képviselő-testület támogatta az ötlet elutasítását, csak Sohajda Márk nyomott gombot a rákóczisok elköltöztetése mellett, azonban miután kiderült a szavazás eredménye, jegyzőkönyvbe mondta, hogy rosszul szavazott és éppen az ellenkező módon akart, azaz mégsem támogatja a tankerület tervét.
könyvelő