Másrészt, mint akihez közel negyven éves ismeretség köt, tudja, hogy lapszerkesztőként korrekt tájékoztatásként adom közre az általa elmondottakat! Megjegyezte, hogy számára is érthetetlen az a közömbösség, ami a fungáló városvezetés részéről megnyilvánul Szövetkezet dolgai vonatkozásában, pedig az általuk koordinált közel 1900 lakásban 4500 kőrösi él, ami a jelenlegi helyi lakosság jelentős hányada! A város hivatalos lapja – Önkormányzati Hírek – , természetesen ugyan úgy érdektelen, mint a laptulajdonos városvezetés, élén dr. Czira Szabolcs polgármesterrel.
Nos, akkor hát bevezetésként lássuk azt a bizonyos negyven évet…
– Már csak a hozzám hasonló figurák emlékeznek bizonyos rendszerváltást megelőző eseményekre, melyek a puhuló kádári-diktatúrát jelezték. Közéjük tartozott a „lakásszövetkezetek” megjelenése. Ezek létrejöttének előzményeit, okait, csetlő-botló kezdeti lépéseit egy érdekes tanulmányában mutatta be néhány éve, városunk szülötte dr. Matuz György debreceni jogászprofesszor. Most nem is erről lesz szó, hanem a Kőrösön, még a ’70-es években megalakult Lakásszövetkezet mindennapjairól. Úgy emlékszem, hogy a megalakulás előtti években, a városközpont folyamatosan épülő állami és szövetkezeti lakások bérlői, tulajdonosai hoztak létre kisebb szövetkezeteket, a közterhek, szolgáltatások közösségi kompenzálására. Majd – némi hivatali, és Párt – közreműködésre ezek egyesültek, Nagykőrösi Lakásszövetkezet elnevezés alatt. Az első elnök, Matuska István idején a Gyopár-utcai garázsépítő közösség is „csatlakozott”. Így alakult ki mai elnevezés, „Lakás-, és Garázsszövetkezet”. Matuska Pistát egy ideig Tóth Dénes váltotta az elnöki székben, majd következett Csermák Károly, aki néhány éve közgazdasági doktorként vezeti a tekintélyes tagságú szervezetet. Ha azt veszem, hogy mindez több mint harmincéves múltra vezethető vissza, akkor megállapítható: dr. Csermák Károly az egyetlen olyan vezető Kőrösön, aki még mindig „bírja a gyűrődést” mint egy „közszolgálati intézmény” vezetője.
– Valójában, hány éve is csinálod?
– 1987-ben lettem elnöke a szövetkezetnek. Vagyis az idén töltöm be az elnökségem harmincötödik esztendejét! Egyébként az „egyesülés” 1979-ben történt az általad már említett kisebb szövetkezetek fúziójával. Az önálló „garázsosok” néhány évvel később csatlakoztak. Nem nosztalgiázni akarok, csak említem, hogy mint az egyik alapító társaság elnöke sok üggyel-bajjal küszködtünk. Ennek egyik oka az lehetett, hogy a sokféle, minden átmenet nélkül egy tető alá került embernek, mint „lakóközösségnek” kellett egymást megismerni és elviselni. Ebből naponta alakultak ki feszültségek, súrlódások, már a kezdet kezdetén. A vezető – „elnök”– amolyan „békebíró” szerepet is el kellett lásson. Később jöttek a nagyobb problémát jelentő „közös költség” miatti problémák.
– Most mi a helyzet?
– Örömmel mondhatom, hogy konszolidált körülmények között dolgozunk! Pedig a kezdeti 1000 fölötti lakásszám mára 1900-ra nőtt! A Gyopár utcai garázssoron pedig valóságos „garázs-negyed” épült. Az eredetileg 6 tömb 13-ra bővült, összesen 414 garázzsal. Ehhez járult még a Kárpát-utcában 8 garázs. Itt, évekkel ezelőtt, a Bárány-utcai lakók számára terveztünk garázsokat építeni. Volt is 40 jelentkező. De mire elkezdtük az építést a többség visszalépett. Ez már úgy látom, torzó marad. Ami a szervezeti felépítésünket illeti, ma is négyen vagyunk. Van egy pénzügyi vezetőnk, és két ügyintéző, akik a napi problémákat fogadják és intézkednek. Közvetítik a megoldandó problémákat. A jelenlegi négytagú Igazgatóságot – Gyóni Ilona, Pethőné Gulácsi Anikó, Császár István (elnökhelyettes), és dr. Csermák Károly (elnök) – öt éve választotta meg a közösség. Az ötödik társunk, SZAKÁL MIKLÓS, tavaly elhunyt. A Purigracski Attila vezetésével ügyködő háromtagú Felügyelő Bizottság is –Orbán Balázsné, Bátori György – 2017 óta végzi munkáját. A Szövetkezet jogi képviseletét az agilis dr. Zsoldos Gréta látja el. Sajnos – ez is mindennapjaink része lett! – a „végrehajtást” dr. Tóth Sándor irodája bonyolítja.
– Feltételezem, problémák ma is vannak.
– Természetesen, ezeket a mindennapi ügyeket is tartalmazta az áprilisi Közgyűlésen elhangzott beszámoló, melyben az Igazgatóság tájékoztatta a tagságot a Szövetkezet helyzetéről. Az is természetes, hogy ekkora közösségben változatlanul vannak személyeskedésekre lebontható problémák! Mindig voltak, vannak és lesznek kellemetlenkedő emberek, akik másban látják saját problémáik okát. Ezzel együtt kell élni, és le kell tudni „szerelni” őket. Tehát az említett „békebíróság” nem szűnt meg teljesen. Azután a szövetkezettel szembeni kezdeti averzió is jelentősen csökkent, miután nyilvánvaló lett – tudatosult! – a szervezet haszna. A problémák kezelése – költségek elosztása, felújítások ütemezése, megszervezése, közös képviselet, stb. A „közösképviselő” pozitív megítélése is kedvező változás. Hosszú idő kellett hozzá, hogy ez is helyére kerüljön, hogy az adott lakóközösség a valós problémák közvetítését szánják a képviselőjüknek, és ne a személyes „szurka-piszka” továbbítása legyen a feladat. A változás eredményeként minden közösképviselőkkel korrekt kapcsolata van a szövetkezet vezetőinek. Az aktuális problémákat igyekszünk flottul és megelégedésre rendbe tenni. Külön öröm, hogy egyre több fiatal is vállalja a közösség képviseletét.
Ami a Közgyűlésen történteket illeti, mondhatom, hogy a megjelentek némi vita után, de kulturált formában és megfogalmazásban mondtak véleményt a 2021-es esztendőről szóló beszámolóban elhangzottakról. Több oka is van, hogy emelkedett a „hátralékos állomány”! Ez nem jelentős, de emelkedett! Úgy gondolom, hogy tekintettel a romló körülményekre, ez nem fog javulni! Fontos megállapításunk volt, hogy a folyamatos felújításainknak köszönhetően gazdagodott, szépült a lakókörnyezet, és így a városkép is! Például a Ceglédi-út 9. és a 17, a Lőrinc pap utca 1, a Farkas utca 3/A, B, és 5/A,B, a Derkovits utca 1, valamint a Kecskeméti út 1/D, E;Szabadság-tér 6/A, B, C. Eredményesen pályáztunk a „Panel-programban” is, melynek keretében sor került homlokzati hőszigetelésre, és nyílászárók cseréjére. Címszavakban megemlítem a „lapostető-szigeteléseket”, a „lépcsőházfestéseket”, a „villámvédelmi-rendszerek” felújítását, melyek több épületnél megtörténtek. Meg kell, említsem, hogy a Kárpát utcai lakóparkot alkotó 10 társasház ügyes-bajos dolgait is mi kezeljük 2019 óta. Az eltelt időben sikerült konszolidált állapotot teremteni! Ez azt is jelenti, hogy miután az ottani lakóközösség vállalta – az évek óta megoldatlan, szilárdburkolat és térvilágítás elkészítése – az „önrészt”, az önkormányzat a beruházás 2/3-át fedezi! A munka még az idén elkészülhet!
– Évtizedekig a Szövetkezet karbantartói „ügyködtek”! Mi lett a karbantartókkal?
– Valóban rendelkeztünk egy olyan, kiváló szakemberekből álló karbantartó részleggel, akik közmegelégedésre végeztek különféle szakmunkákat. Nagy Gyula volt a vezetőjük, aki néhány éve elhunyt. Ez a társaság közel húsz évig ellátta a szövetkezetben előadódó karbantartási-felújítási munkákat, de még külső munkákat is elvégeztünk. Azonban az évek múlásával folyamatosan fogyott a társaság. Önállósodás, nyugdíj, és voltak, akiket eltemettünk. Néhány éve már nincsenek karbantartóink. De tartjuk a kapcsolatot a megbízható „maszekokkal”. Tehát ilyen tárgykörbe eső problémáink nincsenek!
Tóth Barna