Annak érdekében, hogy a termésátlagunk növekedni tudjon, egészségesebbek és erősebbek legyenek a növényeink, az őszi alaptrágyázást nem hagyhatjuk el! Ez nem egyszerűen növénytáplálási kérdés, hanem növényvédelmi szempontból is kardinális pont. Abban, hogy ellenálló és stressztűrő legyen a növényállományunk, a kezdeteknek központi szerepe van.
Ezt a témát járjuk most körül kicsit alaposabban a foszfor-, kálium- és nitrogén-utánpótlás szempontjából. De például a Morva Növénydoki blogjában számtalan egyéb kérdésre is választ kapsz, ami csak a gazdaságodat érintheti. Érdemes innen szemezgetni, hogy naprakész ismeretekkel vértezhesd fel magad!
Miért fontos a foszfor utánpótlása ősszel?
Ahhoz, hogy a növények gyökérzete fejlődni tudjon, megfelelő foszforadag kell hozzá. Ha a kezdetekkor mélyebbre hatolnak és nagyobbak a gyökerek, akkor a későbbiek során is fel fogják tudni venni a megfelelő mennyiségű vizet és tápanyagot. Egy komolyabb aszályos időszak sem jelent majd problémát.
A kálium szerepe a növények fejlődésében
Az köztudott, hogy a növények a kezdeti fejlődési szakaszban, azaz a vegetatív növekedésük során veszik fel a talajból a legtöbb káliumot. Ha elegendő a mennyiség, akkor a vízfelhasználásuk is sokkal jobb lesz, ami a jelenlegi csapadékmentes időszakban kulcsfontosságú.
Ezzel párhuzamosan a növények fagytűrő képessége is javul. Mivel manapság télen már alig van hó, nem hogy 10-15 cm-es rétegben borítsa be az őszi vetéseket, különösen fontos ez a fajta rezisztencia!
Lényeges a megfelelő nitrogén-ellátottság
Se túl sok, se túl kevés ne legyen a nitrogén mennyisége! Ez az egyik legfontosabb makroeleme a tápanyag-utánpótlásnak, ugyanakkor nem szabad túladagolni! Ha mégis nagy dózist kapnak a növények, akkor aktívabb lesz a vegetatív növekedésük, ami pedig a sejtszerkezetük fellazulásával jár együtt.
Ennek következtében rosszabbul tűrik majd a hónyomást és a keményebb fagyokat. Ugyanakkor megfelelő mennyiségben mindenképp szükséges, mert segíti a fotoszintézist a lombtömeg növelésével.
Növényvédelmi szempontból is kulcskérdés a tápanyag-utánpótlás
Ha a növényünk nem kapja meg a megfelelő mennyiségű tápanyagot, a foszfort, nitrogént és káliumot, gyengébb lesz és kevésbé ellenálló. Ezáltal jó támadási felületet biztosít a kár- és kórokozóknak, valamint a gyomnak is. Ennek következményeként pedig jelentősebb vírusos és gombás fertőzésekre számíthatunk, a későbbiekben pedig akár nagyobb terméskieséssel is lehet kalkulálni.
Láthatjuk, hogy ha eredményesen és gazdaságosan szeretnénk termelni, a tápanyag-utánpótlásra mindenképp gondolni kell! Ezt a feladatot nem lehet kihagyni!
Ha igazán profin szeretnénk csinálni, akkor érdemes egy stratégiát létrehozni rá, amiben kérhetünk akár szakmai segítséget is. Fontos, hogy független szaktanácsadókat keressünk meg, akik valóban a mi táblánk igényeire és problémáira ajánlják a legoptimálisabb megoldásokat.