A picik a napjuk jelentős részét alvással töltik. Ennek ellenére sok szülő nincs tisztában azzal, hogy pontosan milyen tényezők befolyásolják a kisbaba alvását. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhányat ezek közül.
Fontos, hogy a picinek olyan öltözéke legyen, amely segíti a pihentető és nyugodt alvást, valamint lehetővé teszi a gyors pelenkacserét. Ilyen ruhadarab például a Cseppke babahálózsák is.
A testhelyzet
Az egyik legfontosabb tényező, hogy hogyan fektessük le a babát. Oldalt, hason, esetleg háton? A kutatások szerint a háton fekvésben van a legkevesebb kockázat. Azonban refluxos, nagyon bukós piciknél ez nem javasolt, mert a felbüfizett táplálékot könnyen félrenyelheti.
Amennyiben nem jellemző az átlagosnál több bukás, akkor a babát a hátára lehet fektetni a büfiztetés után az első fél évben. Ilyenkor a fejét érdemes oldalra fordítani, egyszer ide és egyszer oda, váltva.
Az oldalt fekvés is jó megoldás, mert a felbüfizett táplálék kifolyik a pici száján. Ha váltogatásra kerül, hogy melyik oldalán fekszik, akkor a fej deformitását is meg lehet előzni. Azonban a csípőnek nem ideális ez a helyzet, de ha nem kizárólag ebben a testhelyzetben történik az altatás, és a baba csípője egészséges, akkor nem árt vele a szülő.
A harmadik opció a hason fektetés, amely jó hatással van a baba csípőjének fejlődésére. A hasfájós babák leginkább ezt a helyzetet kedvelik.
A legjobb megoldás az, ha nem csak egyféle alvási testhelyzetet alkalmaz a szülő, hanem nappal például hason fektetést, míg éjszaka odlalt vagy háton fektetést.
A pólya
A pólya kérdéséről is érdemes szót ejteni. Ma is sokan használják, a segítségével elérhető, hogy a pici nyugodtabban aludjon, mivel a pólya a Moro-reflexeket lefogja, amire egyébként a baba felriadna. Továbbá melegen tartja a picit, és könnyebb kiemelni és tartani a babát.
A koraszülött babáknak kifejezetten jólesik, hiszen körülölelő érzést biztosít a pólya, és ez az anyaméhre emlékezteti a piciket. A pólya használata legfeljebb két és fél hónapos korig ajánlott, addig, amíg amúgy sincs sokat hason a baba. Lázas csecsemőt nem szabad pólyázni, mert az a testhőt növeli.
A párna
Általánosságban elmondható, hogy kisiskolás korig nem javasolt a párna használata a gyermekek számára. Amennyiben mégis sor kerül erre, érdemes lapos, formatartó változat mellett dönteni. Ne emelje meg a gyermeket túlságosan, fontos, hogy alá tudja támasztani a felső háti szakaszt. Természetesen más a helyzet, ha a pici refluxos vagy náthás, de ilyen esetekben sem a nyaka alá kell tenni a gyermeknek, hanem a hátát kell megtámasztani.
A babák a napjuk legnagyobb részét alvással töltik, és egyáltalán nem mindegy, hogy milyen körülmények között kerül sor erre. Szóval fontos, hogy minden adott legyen a pici számára a pihenésre éjjel és nappal egyaránt. Reméljük, hogy a cikkünk sok kisbabás szülőnek nyújt hasznos információkat.