Mindenhol megkezdődött immár a tanítás, az egyetemek, főiskolák is újra benépesedtek. Nem egy hallgató számára ez egyet jelent azzal is, hogy munkát kell keresnie, hogy az albérleti költségeket fedezni tudja.
De vajon hol találnak állást manapság az egyetemisták? Számos hely van a neten, ahol szét lehet nézni, és ismerősöket sem árt bevonni a keresésbe. A fő kérdés azonban az: milyen munkák jöhetnek szóba?
Városok és lehetőségek
Nagyban befolyásolja a választást, mely városban élünk. Például egy pécsi irodai cégnél diákmunka bőven akad, de a vendéglátás is jelentős ezen a környéken, hiszen sok a látnivaló: Pécs városa sok turistát vonz. Ugyanez a helyzet Budapesten is, ilyen szempontból tehát egy vendéglő vagy cukrászda is biztosan tud fogadni diákmunkára jelentkezőket. Szegeden is lehet állást találni sok jó helyen: itt is akadnak irodai és egyéb munkák is.
Ha nagyobb gyárak is vannak a környéken, ott akár több műszakban is lehet dolgozni, így az előadásokra, szemináriumokra is be lehet járni a munka mellett. A futárkodás pedig minden nagyobb városban szóba jöhet, és nem is fizet rosszul egy ilyen állás.
Az összes egyetemi városban van lehetőség arra is, hogy gyerekfelügyeletet vállaljunk, korrepetáljunk kisebbeket vagy épp meghirdessünk egy érettségire felkészítő tanfolyamot. Lépcsőház-takarítással, kutyasétáltatással is kereshetünk pénzt. Ezeket sem kell minden nap végezni, rugalmas időbeosztással dolgozhatunk.
Miért szeretik az egyetemistákat a vállalatok?
Ha szétnézünk egy olyan honlapon, mint a pecsallas.hu, meglepődve fogjuk tapasztalni, hogy mennyi cég hirdet állást fiataloknak. Diákmunkák sokasága várja az egyetemistákat, akikről köztudott, hogy intelligensek, szorgalmasak és motiváltak.
Mivel ők már az a generáció, akik a digitális világba születtek bele, jól értenek a számítástechnikához, a legtöbb cégnél ezért nyert ügyük van. Ha pedig még valaki nyelveket is beszél, az igazán jó fizetést zsebelhet be diákként is.
Amire figyelni kell: a munkavégzés ne menjen a tanulás rovására. Hiába kap most valaki egy neki tetsző állást egy menő vállalatnál, ha a vizsgái nem fognak sikerülni, a későbbiekben nem biztos, hogy alkalmazni fogják őt hosszú távon is.
Ne adjuk fel a keresést!
Az egyetemisták számára nagyon sok fórum létezik, ahol tudnak állást találni. A hirdetőtáblák az egyetemi karokon, diákújságok, szórólapok: mind őket célozzák. A net pedig tele van jobbnál jobb álláshirdető oldalakkal. A közösségi média felületeit szintén érdemes figyelemmel követni.
Ha sikerül megcsípni egy állást, de pár nap múlva kiderül, az mégsem nekünk való, akkor bátran tovább lehet keresgélni. A 20-as évek arról szólnak, hogy kipróbáljuk magunkat több területen is, hiszen nincs nagy tétje a dolognak.
A tapasztalatszerzés ebben a korban lényeges – minden helyen lehet tanulni valamit: együttműködést, rugalmasságot, kitartást, a szakmai ismeretekről nem is beszélve!
Aki tehát egyetem mellett vállalna munkát, ne féljen semmitől: a lehetőségek léteznek, csak meg kell őket találni!