Az emberek azt gondolják, hogy a biztonsági őrök, vagyonőrök élete nagyon könnyű és hogy egész nap csak álldogálnak, semmi dolguk nincs. De belegondoltunk már abba, hogy egy esetleges lopás vagy verekedés esetén ők kockáztatják a testi épségüket? Így már nem is tűnik olyan egyszerűnek ez a munka, igaz?
A következő cikkben szeretnénk tisztázni, hogy mit kell tennie egy vagyonőrnek ahhoz, hogy maximálisan teljesítse a kötelezettségeit.
Tisztázzuk, mi a szerepe egy vagyonőrnek!
A személy- és vagyonőr nem más, mint egy biztonsági szakember, aki a személyek, tárgyak, helyiségek védelméért egyaránt felel. Manapság egy igencsak felkapott munkakörről beszélünk, és az ország számos pontján keresik a jó szakembereket. Eger biztonsági őr állásai a linken elérhetők, de más területek ajánlatait is megtekinthetjük.
Tisztáznunk kell, hogy sem a hollywoodi testőr álomképe, sem a magyarországi “állok és nem csinálok semmit” mentalitás nem fedi a valóságot. De akkor pontosan mit csinál egy vagyonőr? Hogyan jellemezhető a tevékenysége?
Ő egy olyan szakember, aki a megfelelő fizikai és mentális felkészültség birtokában őrködik. A legjobb talán az lesz, ha részletesen bemutatjuk a feladatait.
feladat: A személyek védelme
Vannak olyan szakemberek, akik kifejezetten a személyi védelemre specializálódtak és magánembereket, közjogi méltóságokat, hírességeket óvnak meg a bajtól. Ez egyáltalán nem veszélytelen munka, hiszen a testőr, szélsőséges esetben akár az életét is feláldozhatja a védett egyénért.
Természetesen ebbe a feladatkörbe sorolható még az üzletekben, boltokban, bevásárlóközpontokban vásárló emberek épségének védelme is. Gondolunk itt az olyan helyzetekre – amelyek szintén ritkán történnek meg hazánkban –, mint a lopás, verekedés.
Ezek az élethelyzetek jó stressz- és konfliktuskezelő képességet igényelnek, ugyanakkor szükség esetén az önvédelmi technikák bevetése is fontos.
A magánszemélyek védelméhez szintén hozzátartozik az adott helyszín felmérése és biztosítása.
feladat: Helyek és rendezvények biztosítása
Ugyancsak kiemelhetjük a helyszínbiztosítást. A sportesemények, koncertek, divatbemutatók, fesztiválok vagy más programok biztosítása egy kicsit más típusú munkavégzést igényel.
Ebben az esetben ugyanis, a személyes kapcsolatok kezelése fontosabb, mint a szakma bármely szegmensében. A fanatikus rajongók és szurkolók kezelése már önmagában nem könnyű, és sokszor a feszültséglevezetés nem mindig elég. Így az is lehet, hogy akciódús eseményre számíthatunk.
A tévhitekkel ellentétben tehát, a biztonsági őr, a testőr munkája összetett és számos feladat elvégzésére kell fókuszálnia, mindezt úgy, hogy közben egy pillanatig sem lankad a figyelme. Ezek alapján eldönthetjük, hogy nekünk menne-e vagy sem.