booked.net

Hírdetés

Kiss András, alias a „fotós” Bandi (1930-2019)

2022. június 5., vasárnap 01:20

Mára még az idősebbeknek is halovány emlékképpé fakult Kiss András, aki pedig majd huszonöt évig volt a város keresett, és megbecsült fotográfusa. De így vagyunk a mesterségben hozzá felnőtt feleségével, Erzsébet asszonnyal is. Ki emlékszik ma már Kőrösön az egykori csinos, ma is mosolygós fiatalasszonyra…? Talán még a műteremre igen, mely a Deák-téren működött ott, ahol most a Country Tours utazási iroda található. Mióta 1987-ben Kecskemét lett működésük színtere, bizony nem sokat hallani felőlük. Pedig mennyi fényképre rögzült emléket őriz „Bandi” fiókjainak mélye, melyek többsége közös, kőrösi emlék. Mindez akkor nyílalt belém, mikor nem régen – szinte véletlenül – került kezembe a tavaly megjelent díszfotóalbuma, amit „Pályám emlékezete”-ként is aposztrofálhatnék. Egyébként „böcsületös” címe: „Fényképalbum, ami megmaradt”. Hál’Istennek, azért annál jóval több maradt meg, mint amennyi a gyűjteményben benne van! No, de menjünk sorba.

– Nem hiszem, hogy „már zsenge gyermekkorban” fényképészetre szántad magad, mivel az a gazdagodás egyik útjának látszott. Hogy kezdődött?

– Az igaz, hogy mikor „megcsapott” a fényképészet szele, nem a közeli meggazdagodás motivált. Hogyan is gondolhattam volna, néhány évvel a világ-égés után, hogy ebből egyáltalán meg lehet élni? Talán a tovatűnő pillanat rögzítése és az egész technikai megoldása volt rám hatással.

– No és, hogy kezdődött…?

- Tószegen születtem, 1930-ban, de azután Vezsenyben éltünk. Őseim a földből éltek. Mivel az a kevés is folyamatosan aprózódott, bizony szűkösen éltünk, de szeretetben. Édesapám iparos ember, bognár volt. Gyerekként érdekelt a forma. Kis alakokat formáltam agyagból, faragtam fából. Csak jóval később közeledtem a fényképezéshez. Tizenöt évesen cseréltem el valamimet egy orosz katonával fényképezőgépre. Ezzel az első masinával állítottam be Jászkarajenőn első mesteremhez, K. Pesty László fényképészmesterhez, hogy tanítson meg a mesterségre. Nem csak a fényképezést, hanem a laborálás csínját-bínját is Tőle tanultam meg. Láthatott bennem valami „spirituszt”, mert mindenbe beavatott. Hálás is vagyok érte! Így kezdődött. Egy merész fordulattal majdnem véget is ért! 1949-ben, nem sokkal a vizsgáim előtt beléptem a Néphadseregbe, ejtőernyős lettem Szolnokon. Néhány hónap múlva, a Rajk-per „mellékzöngéjeként” feloszlatták az alakulatot. Ezután Pécsre kerültem lövésztiszti iskolára. Nem sok idő múlva elő jött a fényképezés iránti vonzalmam. Folytattam a fotózást. Elsősorban az iskola „Harcos” című lapja, de a „Néphadsereg” című is rendszeresen közölte felvételeimet is. Ismert lettem a város újságírói körében, és civil témákhoz is megkerestek.

Pécs egyik kiemelkedően hasznos része volt életemnek. Sok érdekes emberrel ismerkedtem meg, és itt ébredtem rá először arra, hogy mást mondanak a politikusok, és más a valóság! Itt szereztem meg a szakképesítésemet, itt avattak tisztté, és innen indultam vissza a polgári életbe. Először még majd másfél évet Pesten szolgáltam. 1955. december utolsó napjaiban, kurtán-furcsán leszereltek. Ettől kezdve, csak a fényképezés volt az életem. Először Kunszentmártonban nyitottam műhelyt. Nehezen indult. Még nem volt mindennapos a fényképezés, a fényképezkedés. De azért megvoltunk… 1957-ben megnősültem. Itt születettek fiaink, Zsolt és Endre. 1963-ban „csábítottak” el Nagykőrösre. Az akkori Városgazdálkodási Vállalatnak volt ugyan műterme, de szakember nélkül. A Szolnoki úton, a Szmrecsányi-féle műteremben kezdtünk. Nem mondhatom, hogy ideális körülmények fogadtak. A műterem elhanyagolt volt, a vállalat vezetői pedig megalázó feltételeket diktáltak. Néhány hónap múlva kiléptünk, és „maszekok” lettünk. Nagyon szép, és gazdag, tartalmas életünk volt Nagykőrösön! Nem csak azért, mert ott voltunk fiatalok, hanem egyáltalán. A fiúk ott jártak iskolába, ott érettségiztek a gimnáziumban.

– Beszélj az album képeiről.

– Ez ekkora terjedelemben lehetetlen, pedig ami ott van, csak töredéke annak, ami megmaradt! A költözködéseink velejárójaként egy csomó képet, negatívot meg kellett semmisíteni. Azt minden képpen el kell mondjam, hogy amíg Kőrösön éltünk, a város dinamikusan fejlődött. Csak címszavakban: Konzervgyár, Trakisz, Irodagéptechnika, a két VOLÁN, a Gépjavító KTSZ, a Ládagyár. Nem hagyhatom ki a szórakoztató helyeket! Élén a Vénusszal, ahol minden este, a csodálatosan játszó, vak zongoraművész, Geszner Jenci kápráztatta el hallgatóit. De volt a Nagy Pista által „gardírozott” KALAMÁRIS és „CIFRACSÁRDA” a Cifrakert árnyas fái szomszédságában. Természetesen cigányok húzták… No és a kulturális élet… Soha annyi neves művész nem járt a városban, mint a 70-es, 80-as években. A Vénusz, a Kőrisfa, vagy a Kalamáris gyakori vendégei voltak Rutkai Éva, Márkus László, Hlatky László, Kibédi Ervin, Keres Emil, Madaras József, Sinkovits Imre, Várady Hédi, Psota Irén, Latinovics Zoltán és még mások. Járt itt a Budapest Táncegyüttes, vezényelt Vass Lajos, és ki ne hagyjam az Európa-hírű mestert, Czóbel Béla festőművészt, aki szintén járt a városban kiállítása alkalmából. Különös szerencsémnek tartom, hogy a felejthetetlen Ruttner család vendégeként, a társaságukban lévő dr. Csapó György biokémikust, dr. Bay Zoltán fizikust, és a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albertet együttesen fényképezhettem. Nem tudom, mikor jutnak el legközelebb ilyen koponyák Kőrösre? A képekről egyelőre ennyit. Remélem, nem sokára bemutatkozhatom a kőrösi művelődési házban.

– Van-e a családból, aki nyomodba lép?

– Igen, Zsolt fiam már nyakig benne van a szakmában is és az üzletben is. Endre fiunk fogorvos lett. Kecskemét egyik legismertebb szakorvosa. Kisunokám Gergő egy ideje velem jár fotó-kirándulásokra. Egyik, nyáron készült képével díjat nyert a kategóriájában. Ügyes gyerkőcnek látom.

– Tudom, hogy két éve nyugdíjas vagy. Azóta mit csinálsz?

– Részben a képeimet rendezem, és készülök újabb kiállításokra, mert hála Istennek gyakran megkeresnek. Ezen kívül van egy fotótörténeti gyűjteményem, melyben csak fényképezőgépből van vagy 300 darab. Köztük olyan különlegesség, mint az 1950-ben a MOM gyárban készült MOMIKON – Duflex, a világ első tükörreflexes gépe!!! Remélem ezeket is bemutathatom régi, kedves városomban, Nagykőrösön.

Tóth Barna
2002. március 19.

Programajánló

Hírdetés

Minden jog fenntarva