A jubileumi évforduló kapcsán interjú-sorozattal kívánjuk bemutatni a zeneiskola történetét, eredményeit, a pedagógusokat és természetesen az intézmény hétköznapjait is. Természetes volt, hogy első alkalommal Bakosné Kocsi Judit igazgatónőt kérdeztem, aki két cikluson keresztül vezette az intézményt, s a napokban adta be vezetői pályázatát az elkövetkezendő öt esztendőre.
HH: Milyen körülmények között vette át tíz éve a zeneiskola vezetését?
BKJ: Ez egy nehéz időszak volt. 2007-ben az alapfokú zeneiskoláknak a felülvizsgálata megkezdődött, ami egy minősítési procedúrával járt. Az előző vezető nem szolgáltatott megfelelő adatokat, és a nyári időszakban nem is tudták elérni. Így nem teljesült a kötelező adatszolgáltatás. Ekkor behívtak bennünket tanszakvezetőket az önkormányzathoz – mert akkor még oda tartoztunk – és a vezetés azt mondta, hogy amennyiben tudunk magunk közül vezetőt és helyettest választani, akkor a zeneiskola megmarad. Ebben a helyzetben lettem én a vezető és Kovács Erika a helyettes, aki hét évig töltötte be mellettem ezt a tisztséget. Az ő utódja Benedekné Török Annamária lett, aki nem mellesleg egy volt tanítványom!
HH: Melyek voltak a legelső vezetői feladatai?
BKJ: Sajnos az intézményi átszervezés, ami úgy kezdődött, hogy a 28 tanári álláshelyet 17 főre kellett redukálni, valamint az 5 vidéki tagiskolánktól meg kellett válni. Ennek a legfőbb oka az volt, hogy ezeknek a településeknek az önkormányzatai nem járultak hozzá ahhoz, hogy az ő településükön legyen zeneoktatás. Pedig nem nagy összeg lett volna…
HH: Ez valóban nem rózsás kezdet! Meddig szólt ez a megbízás?
BKJ: Egy évre neveztek ki akkor. A nehézségek ellenére büszkén mondhatom, hogy az átalakítás szabályosan megtörtént, az elmaradt dokumentumokat hiánytalanul pótoltuk, s ennek az lett az eredménye, hogy iskolánkat kiválóra minősítették. 2008-ban benyújtottam a vezetői pályázatomat, 5 évre kineveztek, majd a mandátum lejárta után 2013-ban már nem kellett pályáznom, mert a tantestület és a fenntartó is támogatott, így újabb 5 évre megbíztak az intézmény vezetésével.
HH: Talán úgy összegezhetnénk, hogy az első év az intézményi struktúra átalakításáról, az intézmény minősítéséről szólt. Mi történt a folytatásban? Ha össze kellene hasonlítani az eddigi két vezetői ciklust, mit emelne ki belőle?
BKJ: Az első ciklusban a régi iskolában tanítottunk. Úgy gondolom, hogy a minőségi szakmai munkának és az eredményeinknek köszönhetően kaphattuk az új iskolát. 2012-13-as tanév az építkezés éve volt. Ebben a tanévben a város 7 különböző telephelyén bonyolítottuk a tanítást. 2013 nyár végén a tanévkezdésre be tudtunk költözni az új épületbe, egy új csodába. Akkor kaptam meg 2013 augusztusban az újabb 5 évre szóló kinevezésemet is. Összegezve azt mondhatnám, hogy az első ciklus az intézményi működés stabilizálásáról és az infrastrukturális fejlesztésről, a második pedig a szakmai fejlesztésekről szólt. Az új épület adta lehetőségek arra ambicionáltak bennünket, hogy rendezzünk különböző szakmai versenyeket! 2014-ben volt Bihari János születésének 250 évfordulója, és ebből az alkalomból szerveztük meg a nevéhez fűződő I. Bihari János Hegedű és Vonós Kamarazenei Fesztivál és Versenyt, ami most már 4. alkalommal került megrendezésre. Országos hírű a fesztivál, most 28 helyről voltak már résztvevők. Kiváló szakmai zsűri van ezen az alkalmon! Például az egyik tag Ácsné Szili Éva budapesti hegedű tanárnő, aki az ország egyik legjobb alapfokú hegedűtanára. A virtuózokba is nem egy gyereket delegált, nem beszélve az Oktatási Hivatal által kiírt nagy országos hegedűversenyekről, ahol szinte minden korcsoportban nyer növendéke.
Különböző szakmai napokat tarunk és rengeteg versenyt szervezünk. Például idén február 7-én rendeztük harmadik alkalommal Abonyi Országos Kürt - és Rézfúvós Kamarazenei Fesztivált és Versenyt. Ezen a rendezvényen is kiváló szakmai zsűri van és a versenyen túl szakmai délutánt is szerveztünk.
HH: Tehát a második 5 évet a versenyek határozzák meg. A „biharis” gyerekek más versenyeken is jó eredményeket érnek el?
BKJ: Abszolút! Meg tudom mutatni, hogy mennyi oklevél tanúskodik a kiváló eredményekről, melyeket különböző zenei versenyeken értek el tanítványink, legyen az szóló, kamara vagy zenekari megmérettetés. Nagy büszkeségem, hogy az elmúlt 5 évben sikerült megalapítani az Abonyi Kisfúvós Zenekar mellett a Bihari Szimfonikus Kamarazenekart. 2017-ben Hatvanban, ahol már harmadik vagy negyedik alkalommal voltunk, a kategória első helyét szereztük meg. Büszkén mondom azt is, hogy minden évben van beiskolázó növendékünk a zeneművészeti szakközépiskolába. Tegnap is éppen Gajdos tanár úr egy lány növendékünkkel volt felvételizni trombita tanszakon.
Nagy öröm volt ott lenni Cegléden a nagy tavasz váró koncerten, ahol Eckhardt Gábor volt a műsorközlő, aki kiváló zenepedagógus, zongoraművész és 20 évig volt a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolának a szakmai igazgatóhelyettese. Az Abonyi Kisfúvós Zenekar felkonferálás közben elmondta, hogy vezetői 20 éve alatt Abonyból mindig mentek gyerekek a Bartók Zeneművészeti Szakközépiskolába.
HH: Most nyújtotta be a pályázatát a következő 5 éves vezetői feladat ellátására. Milyen tervei vannak a következő időszakra?
BKJ: Folytatódik a jubileumi rendezvénysorozatunk. A jubileumi tanév ahhoz is köthető, hogy május 09-én lesz az alapító zeneiskolai igazgatónk születésének 100. évfordulója. De vannak „rettenetes” fejlesztési terveim is. Most éppen elküldtem egy igényt, hogy szeretnénk egy emeletráépítéssel vagy toldalék építéssel létrejövő önálló külön kamaratermet a zeneiskolának, próbateremnek, illetve előadóteremnek, mert bár harmonikus a kapcsolatunk a művelődési házzal, de mivel sok ott is a program, nehéz az időpont egyeztetés. Ezen túl a Báthory úti telephelyet szeretném korszerűsíteni, tavaly a fűtést és az épületrész festését sikerült megvalósítani. Most jelenleg villanyszerelési munkálatokat végeztek, mert nem felelt meg az érintésvédelemnek. Elsősorban ablakcserére lenne szükség és a riasztórendszer kiépítésére. De a legfontosabb és egyben nélkülözhetetlen, az a hangszerpark bővítése. Mindent megpróbálok megtenni ennek érdekében.
Sok sikert kívánok Bakosné Kocsi Judit igazgató asszonynak, s remélem, hogy hamarosan arról számolhatok be, hogy vezetői pályázata pozitív elbírálásban részesült.
K.Zs.B.T.